Gündem Haberleri

  EPDK'dan doğalgaz kullananlara uyarı! Ücret geri alınacak mı?

  Hürriyet Haber
  06.10.2015 - 16:05 | Son Güncelleme:

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz'ın yaptığı açıklamaya göre bazı doğalgaz dağıtım şirketlerinin doğalgaz kullanan vatandaştan haksız ücret aldığı tespit edildi. Ve kurul kararı ile bu bedellerin iade edilmesine karar verildiğini söyledi.

  EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, iş bu hatanın mevzuatın yanlış değerlendirilmesinden kaynaklandığını ve kurulun aldığı karar ile tüketicinin korunması adına gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti. Yılmaz'ın yağtığı açıklamanın devamında ise, dağıtım şirketlerinin haksız şekilde aldığı ücretlerin iadesine başlandığı bildirildi.

  226 BİN ABONE MAĞDUR OLABİLİR

  Bu hatayı yapan 16 dağıtım şirketinin, 226 bi 35 aboneden haksız kazanç elde ettiğini söyleyen Yılmaz, şu ana kadar üreticiye iade edilen rakamın 6 milyon 241 bin 848 lira olduğunu aktardı.

  Abonelerin hizmet aldıkları doğalgaz dağıtım şirketinin internet sitesinden kendilerine iade edilecek bedelin miktarını öğrenebileceğini kaydeden Mustafa Yılmaz açıklamasına şöyle devam etti "Fazladan alınan bedel, faturalı aboneye gaz bedeli olarak verilebilecek ya da fazladan 20 lira alındıysa fatura bedelinden bu 20 lira düşülecek. Abone artık o meskende bulunmuyorsa oturduğu dönemde fazladan kesilen miktarı nakit olarak alabilecek".

  Hizmet alan kişilerin binalarındaki doğalgaz tesisatı, ilk kurulduğunda ilgili bölgedeki sorumlu dağıtım şirketi tarafından kontrol ediliyor ve bir kereye mahsus olmak üzere "iç tesisat kontrol bedeli" adı altında aboneden ücret tahsis ediliyor. Bunun aksine bazı dağıtım şirketlerinin söz konusu ücreti, tesisat yeni olmasa da her abone değişikliğinde alma yoluna gitmesi EPDK Tarifeler Dairesi tarafından tespit edilmişti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı