Gündem Haberleri

GÜNDEM

  EOKA değil, EOKA-b

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  06.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas’ın, Hürriyet’in ses getiren röportajında “Türk takımlarına fanatik Rumların saldırılarıyla” ilgili soruya, “EOKA ile Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT)” suçlayan cevabı, Rum kesiminde “Hangi EOKA” tartışması başlattı.

  Milliyetçi Rum televizyon kanalları Hristofyas’ı “EOKA’yı TMT ile eş tutmakla” suçladı.

  Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, önceki akşam katıldığı tartışma programında, Kıbrıslı Türkler ve Türkiye’nin, EOKA ayrımı yapmadığını, Hristofyas’ın EOKA-b ifadesinin, Hürriyet’te EOKA olarak hatalı yayınlandığını söyledi.

  Stefanu dün Hürriyet’e gönderdiği mektupta, röportajın sonunda, son cümle içinde yer alan EOKA ifadesi’nin EOKA-b olarak düzeltilmesini talep etti.

  Hürriyet’e verdiği röportajda EOKA-b diyen ancak çeviride harf hatası yapılarak EOKA diye yayınlanan bölüm, aslında sadece Kıbrıslı Rumların kendi içinde değil, Kıbrıslı Türkler ile de tarihi bir anlaşmazlığı ortaya koyuyor. Rumlar EOKA’nın bağımsızlık mücadele örgütü olduğunu ve 1971’den sonra Yunan Albaylar cuntasının emriyle Başpiskopos Makaryos’a darbe yaptığını belirterek, 1971 sonrasını EOKA-b diye ayırıyor. Ve örgütün 1971 sonrasını fanatizmle suçluyor.

  Kıbrıslı Türkler ise, Türkleri imha planı Akritas’ı hazırlayan ve uygulamaya koyan EOKA’nın kurulduğu tarihten itibaren bir bütün olarak, “Türk düşmanı” olduğunu savunuyor, EOKA ismini kullanırken ayrım yapmıyor.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı