İZMİR HABERLERİ

Enver Paşa'nın torunu Mayatepek:

AA / Ramazan Ercan
11.12.2014 - 13:14Son Güncelleme :

- "Dedem Kurtuluş Savaşı sırasında yurda dönmesin diye karalama kampanyası başlatıldı. Harbiye Nazırı olarak Sarıkamış'tan sorumlu tutulurken Mehmetçiğin destan yazdığı Çanakkale Zaferi'nde de Harbiye Nazırı ve Başkomutan vekiliydi. Çanakkale Zaferi'nde neden adı hiç geçmiyor"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Ramazan Ercan

İZMİR (AA) - Enver Paşa'nın torunu Osman Mayatepek, dedesinin bilinçli olarak yanlış tanıtıldığını belirterek, "(Dedem) Mehmetçiğin destan yazdığı Çanakkale Zaferi'nde Harbiye Nazırı ve Başkomutan vekiliydi. Çanakkale Zaferi'nde neden adı hiç geçmiyor" dedi.

Gediz Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, üniversiteli gençlerin davetlisi olarak katıldığı etkinlikte "100'üncü yılında Birinci Dünya Savaşı" konusunda konuşan Mayatepek, Enver Paşa ile ilgili iddiaları yalanladı.

Dedesinin bilinçli olarak yanlış tanıtıldığını, Birinci Dünya Savaşı ve Sarıkamış üzerinden karalandığını anlatan Mayatepek, tarihi gerçeklerin doğru bilinmesi amacıyla "Dedem Enver Paşa" adlı kitabı kaleme aldığını belirtti.

"Enver Paşa'nın Almanya hayranlığı yüzünden Birinci Dünya Savaşı'na girildiğinin" öne sürüldüğüne değinen Mayatepek, "Savaşa girmekten başka seçenek yoktu. Ölmek üzere olan Osmanlı'yı tamamen öldürüp topraklarımızı elimizden almak amaçlanıyordu. Bizzat Atatürk de, 'Savaşmaya mecburduk, yoksa bizi paramparça edeceklerdi, aslanlar gibi savaşıp kendimizi gösterdik' demişti. Enver Paşa, savaşın kaybedileceği anlaşılınca Anadolu'nun muhtelif yerlerine 800 bin kadar tüfek, 4 bin makinalı, birkaç bin de top gömdürdü. Daha sonra yerlerini Mustafa Kemal'e bildirdi ve Kurtuluş Savaşı'ndaki ilk teçhizat bunlar oldu" diye konuştu.

-"Komutanlar onu dinlemedi"

Kendisini asıl "Sarıkamış'ta 90 bin askerin Enver Paşa yüzünden donarak öldüğü" iddialarının üzdüğünü vurgulayan Mayatepek, şöyle konuştu:

"Rus ordusu, Erzurum önlerinde bin 500-2 bin askerden ibaretti. Bizim ise 30 bin askerlik 2 tümenimiz vardı. Sayısal üstünlüğe sahiptik. Enver Paşa, 24-25 Aralık'ta, Ruslar noeli kutlarken ani ve baskın taarruzla saldırmayı planladı. Ancak 19 Aralık'ta 3'üncü Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa istifa etti. Diğer komutanlar da onun emirlerini yerine getirmedi, 10'uncu Kolordu Komutanı Hafız Hakkı gideceği istikamet yerine askerleri Allahuekber Dağları'na tırmandırdı. Bu arada zaman kazanıp takviye kuvvet alan Ruslar karşı taarruza geçti. Enver Paşa'nın çevirme planı uygulansa ve komutaları dinlenseydi Sarıkamış'ın geri alınacağını bizzat dönemin Rus generalleri ifade ediyor."

-"Kazım Karabekir itiraf etti"

Enver Paşa'nın yanlış tanıtılmasının arkasında Kazım Karabekir ve Sarıkamış'ın kitabını yazan 9. Kolordu Kurmay Başkanı Şerif İlden'in yer aldığını öne süren Mayatepek, şöyle devam etti:

"1920'li yıllarda Kurtuluş Savaşı döneminde Kazım Karabekir'in, 'Enver Paşa yurda dönerse savaş akamete uğrar mı' çekincesi yüzünden karalama kampanyası başlatılıyor. Baş mimarı da Şerif İlden oluyor, kitabıyla Sarıkamış'ı hezimet olarak gösteriyor. Kazım Karabekir daha sonra, 'Bunları Enver Paşa'ya karşı olduğumuzdan yapmadık. Yurda dönseydi Enver Paşa ve Mustafa Kemal taraftarları şeklinde ikilik doğacaktı' sözleriyle mertçe açıklıyor. Haklılık payı da var çünkü Birinci Dünya Savaşı'nı kaybetmemize rağmen silahlı kuvvetlerin Enver Paşa'ya sevgisi ve saygısı devam ediyordu."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Enver Paşa'nın torunu Mayatepek: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı