"Tolga Akyıldız" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Tolga Akyıldız" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Tolga Akyıldız

Enteller Hande Yener dinler mi?

Hande Yener dinleyince aklıma kimler geliyor biliyor musunuz? Hani o kapısından paparazzi eksik olmayan eller havaya mekanları var ya; işte oralara giden bir kadın tipi var.

İki kadeh içince masanın üzerine çıkıp kameraların içine doğru dans etmek suretiyle poposunun oturma odamıza dolmasına neden olan bir kadın. Genellikle gözler kapalı, elinde içki bardağı, kafayı iki yana sallayarak şarkıya eşlik eden bir kadın. Kız kıza gezenleri de var, erkek arkadaşıyla gezenleri de. Çok içince kah saç saça, baş başa kavgaya giriyorlar kız arkadaşlarıyla, kah sille tokat kavga eden erkek arkadaşını belinden tutarak ayırmaya çalışıyorlar. Birlikte oldukları adamdan ayrıldıktan sonra beddua ediyor, dedikodu yapıyorlar.

Tıpkı Hande Yener gibi ‘Ayrılığım seni yakmadı mı... Son sözü söyledim koymadı mı’, ‘Seni çektiğim yıl geçen seneydi... Sen yoluna ben yoluma’, ‘Senin bana küs olduğunda bile koşarak geldiğini... alem biliyor’, ‘Dönme sakın geri çok gülerim’ türünde laflar ediyorlar. Sonra derhal yeni bir adam bulmak maksadıyla kız arkadaşlarıyla buluşup aynı mekanlara ‘akıyorlar’.

Şimdi olaya bu açıdan bakınca Hande Yener’in son albümünün adının ‘Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor’ gibi; Yener’in deyimiyle ‘entel’ bir yaklaşım sergilemesi beni bir miktar sarstı.

Sonra Radikal’e verdiği bir röportajı okuyunca taşlar yerli yerine oturmaya başladı. Hande Yener söz konusu entellerin onun müziğini dinlemeyişine çok içerliyormuş.

Bir barda falan dinleyince eğleniyor, şarkısı çalarken radyo istasyonunu değiştirmiyorlarmış ama gidip de albümünü satın almıyorlarmış. O da entellere hitap etmek için bu albümde çok entelektüel bulduğu bir besteciden, Mete Özgencil’den şarkılar almış.

ONLAR DA DİNLER AMA ÇAKTIRMAZ

Şu entel konusunu fazla eşelemek istemiyorum. Benim asıl anlayamadığım; kendi kategorisinde takır takır albüm satarken bir insanın neden birdenbire ‘Allah’ım ben entellere albüm satamıyorum’ diye hayıflandığı. İnsanoğlu önemsenmek istiyor işte. Yaptığı işin yine kendi deyimiyle ‘lay lay lom’ bulunmasını istemiyor. Bu konuda en yetkili merci kim; enteller. Hem caz festivaline gidecek hem Hande Yener dinleyecek; o zaman mutlu olunacak.

Hande’cim ne gerek var Allah aşkına? Dün gibi hatırlıyorum, senin ilk albümünü yazarken ‘Ne yap et Altan Çetin’i hoş tut’ demiştim hatırlıyor musun? Hálá aynı fikirdeyim. Bak yeni albümde de iki şarkı var. Birisi ‘Kırmızı’, öbürüsü ‘Acele Etme’. İkisinin altındaki imzaya bakıyorum; Altan Çetin. Eski hitlerine bakıyorum; Altan Çetin. İsminin bu kadar büyümesi, farkında olmadan parçası olduğun Hande Yener-Altan Çetin Projesi sayesinde olmadı mı?

Mete Özgencil’den şarkı almışsın, güzel şarkılar. Sezen Aksu var sonra o da iyi bir parça. Ama hiçbiri Hande Yener şarkısı değil. Sen bu memlekette ‘gibi yaparak’ başarıya ulaşan kimse gördün mü hiç? Bir damar bulmuş gürül gürül akarken, baypas ameliyatının manası var mıydı?

Hani Hande Yener şarkıları dinlerken aklıma gelen kadınlar var ya; işte onlardan ve onlara özenenlerden çok var bu memlekette; merak etme sırtın hiç yere gelmez. Yeter ki doğru şarkı seç kendine.

Hem şu entel meselesini de kafana takma. Evet Hande Yener de dinlerler dinlemesine; ama asıl meseleleri bunu kimseye çaktırmamaktır. Belki en çok da sana...
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI