Ege Haberleri

EGE

  Entelköy Efeköy’de eylem var

  Yaşar ANTER / MİLAS, (DHA)
  27.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.05.2011 - 18:56

  Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı Pınarcık Köyü’nde senarist ve yönetmen Yüksel Aksu’nun “Entelköy Efeköy” filminin çekimlerinde köy halkı termik santral önünde eylem ve protesto yaptı.

  Senaryo gereği Entelköy’e yerleşen ekolojist grubun köyde kurulması planlanan termik santral inşaatını protesto etmelerini konu alan sahnenin çekimlerinde, Bodrum, Foça, Kuşadası, Didim ve Milas’tan gelen sivil toplum kuruluşları üyeleri de oyuncu oldu. Jandarma eylem sırasında güvenlik önlemi aldı. Pandomim gösterisi yaparak santral inşaatına karşı çıkan çevreciler, çekilen sahnelere gerçek bir protesto gösterisi havası kazandırdı.
  Milas-İzmir Karayolu kenarındaki köyde gerçekleştirilen santral pretostosu gerçeğini aratmayınca, şehirlerarası otobüsler ve özel araçlar durdu, yolcuları ve vatandaşlar eylemi izledi.

  Herkes rol aldı

  Yönetmen Yüksel Aksu, filmin 2012 yılı başında vizyona girmesi için çalıştıklarını belirtti. Aksu, “Bir grup ekolojik aktivistin, mütevazı bir Ege köyüne yerleşerek, orada kurulması gündemde olan termik santralı engelleme çabaları neticesinde, köylülerle aralarında geçen komik ve çarpıcı olayların öyküsünü konu alan filmde, sadece profesyonel sanatçılar değil, köylüler, çevreciler, çevre ve doğaya duyarlı herkes rol alıyor. Amacımız Muğla’da çektiğimiz bu filmlerle turizmi kıyıdan iç kesimlere doğru yönlendirerek, kültür turizmi ve sinema aracılığıyla daha geniş kitlelere yaymak, ülkemizin her köşesini turizm yapılabilir hale getirmek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı