« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Enke'nin korkuları vardı"

Salı günü intihar eden Alman milli takımının kalecisi Robert Enke'nin babası, oğlunun gençlik yıllarında da korkuları olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Enke'nin yarın yapılacak cenaze törenine en az 45 bin kişinin katılması bekleniyor.

Trenin önüne atlayarak intihar eden milli takımın kalecisi Robert Enke için cenaze töreninin düzenleneceği Hannover'ın AWD-Arena stadının dolup taşması bekleniyor.

Tören naklen yayınlanacak

Yetkililer stadyuma giremeyenlerin dışarıya yerleştirilecek dev ekranlar sayesinde töreni izleyebileceğini açıkladı. Alman birinci televizyon kanalı ARD ile NDR, DSF, N24 ve n-tv'nin naklen yayınlayacağı törene en az 45 bin kişinin katılması bekleniyor.

Törende Alman Futbol Federasyonu Başkanı Theo Zwanziger, Hannover 96 Kulübü'nün Başkanı Martin Kind, Aşağı Saksonya Başbakanı Christian Wulff ve Hannover Belediye Başkanı Stephan Weil birer konuşma yapacak. Daha sonra Enke'nin naaşı eşi Teresa Enke'nin isteği üzerine ailesi ve yakın arkadaşlarının katılacağı küçük bir törenle toprağa verilecek.

Baba Enke suskunluğunu bozdu

Öte yandan Enke'nin babası Dirk Enke Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, oğlunun rahatsızlıklarının yıllar öncesinde başladığını belirtti. Baba Enke oğlunun gençlik yıllarında başarısız olmaktan korktuğunu ve kendisine çaresizce, "Baba futbolu bırakırsam kızar mısın?" diye sorduğunu anlattı. Baba Enke oğlunun korkularının depresyona yolaçtığını belirtti.   

Robert Enke'nın yakın arkadaşı ve aynı zamanda danışmanı olan Jörg Neblung ise Bild gazetesine yaptığı açıklamada, Enke'nin sekiz hafta önce çıkmaza girdiğini söyledi. Neblung, Enke'nin tıpkı daha önce Barcelona'da yaşadığı gibi yataktan kalkmaktan korktuğunu, paniğe kapıldığını ve bunun üzerine yeniden terapiye başladığını belirtti.

Salı günü trenin önüne atlayarak intihar eden Robert Enke 2006 yılında kalbindeki rahatsızlık sonucu iki yaşındayken ölen kızının yanında toprağa verilecek.

Enkenin korkuları vardı

Eşi neler anlattı?

Eşi Teresa Enke ise, Robert'in bir mektup bıraktığını ve depresyon hastalığını gizlemek zorunda kaldığı için herkesten özür dilediğini anlattı.

Siyah giysileriyle kameraların karşısına çıkan ve gözyaşlarını güçlükle tutabilen Teresa, “Biz her şeyi başarabileceğimize, sevgimizle bunun üstesinden gelebileceğimize inanmıştık, ancak işte bunu her zaman başaramıyorsunuz” dedi.

Teresa, Enke için “Derin depresyon geçirdiği zamanlarda bu bizim için çok güçtü. Çünkü tüm motivasyonunu yitiriyor, hiçbir düzelme göstermiyordu” ifadelerini kullandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz