Gündem Haberleri

  Enkazını özel birim inceliyor

  Soner GÜREL / ANKARA
  15.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, Akdeniz’de 22 Haziran’da düşmesi sonucu 2 pilotun şehit olduğu RF-4 E keşif uçağı üzerindeki tartışmaları sonlandırmak için özel bir çalışma başlattı.

  1260 metre derinlikten çıkarılan uçağa ait parçalar, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in talimatıyla oluşturulan özel bir ekip tarafından Eskişehir’de incelemeye alındı. F-4 tipi keşif uçağından şehit 2 pilot ile uçağa ait ilk parçaları ABD’den özel olarak getirilen Nautilus çıkardı. Nautilus’un görevini tamamlamasından sonra Türk ekipleri, bazı parçalara da kendi olanaklarıyla ulaştı.

  Buna göre RF-4 E’nin düşmesi konusunda muammayı aydınlatması muhtemel radar ikaz alıcısı ile birlikte 50 parça su üstüne çıkarıldı. Ankara’da yapılan 2 araştırmada sonuç alınamayınca Orgeneral Özel’in, “Hiçbir konu karanlıkta kalmasın, kamuoyuna ne olduysa anlatalım” talimatı ile Eskişehir’de uzman mühendisler, pilotlar, mühimmat ve silah sistem subaylarının aralarında bulunduğu özel bir ekip oluşturuldu. 50 parça da Eskişehir Uçak Tamir Fabrikası’nda bu ekipçe incelemeye alındı. Yetkililer, parçalar üzerinde kimyasal maddelerle patlayıcı izi dahil her türlü araştırmanın yapıldığını belirtti.   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı