Dünya Haberleri

  Enkaza ulaşıldı

  Hürriyet Haber
  31.12.2014 - 22:09 | Son Güncelleme:

  Malezyalı AirAsia yolcu uçağının enkazına ait kargo kapısı, acil çıkış kaydırağı, oksijen tankları gibi parçalara ulaşıldı.

  Denizden 3 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Bölgede yüksekliği üç metreye ulaşan dalgalar arama ve kurtarma çalışmalarını güçleştiriyor. Şirketin CEO’su Fernandes, sorumluluğu almak zorunda olduğunu söyledi.

  ENDONEZYA’nın Surabaya Adası’ndan Singapur’a giderken geçtiğimiz pazar günü kaybolan AirAsia uçağı için Borneo Adası açıklarında sürdürülen arama çalışmaları sırasında dün bazı yolcuların cansız bedenleri ile uçağa ait parçalara ulaşıldı. Java Denizi’nde dün ilk olarak QZ8501 sefer sayılı Airbus A320-200 uçağına ait kargo kapısı, acil çıkış kaydırağı, oksijen tankları gibi parçalar bulundu. Ardından arama kurtarma çalışmalarına katılan Endonezya donanması radyosu bir savaş gemisinin 40 yolcunun cansız bedenini denizden çıkardığını duyurdu. Ancak Endonezya donanma sözcüsü Manahan Simorangkir, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada ikisi kadın biri erkek 3 kişinin cesedinin denizden çıkarıldığını, önceki raporun personelin iletişim hatasından kaynaklandığını söyledi.

  ZORLU HAVA ŞARTLARI

  Bölgedeki zorlu hava şartları arama çalışmalarını etkiliyor. Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı Başkanı Fransiskus Bambang Soelistyo, başta gelen güçlüğün 3 metreye kadar yüksek dalgalar olduğunu söyledi. Endonezya, Avustralya, Malezya, Singapur, Güney Kore ve ABD’nin katıldığı arama çalışmalarında 30 gemi, 21 uçak kullanılıyor. Düşen uçakta 7’si mürettebat, 162 kişi bulunuyordu. Yolculardan 137’si yetişkin, 17’si çocuk ve biri de bebekti. Büyük kısmı Endonezyalı olan yolcular arasında bir İngiltere, bir Malezya, bir Singapur ve üç de Güney Kore vatandaşı yer alıyordu.

  ERDOĞAN’DAN TAZİYE

  Malezyalı şirket AirAsia’nın kurucusu ve CEO’su Tony Fernandes, Twitter’dan yazdığı mesajda “Yüreğim QZ 8501 ile ilgili olan aileleri için üzüntüyle dolu. AirAsia adına hepsine başsağlığı diliyorum. Kelimeler ne kadar üzgün olduğumu anlatamaz” dedi. Fernandes daha sonra Surabaya’da yolcuların yakınları ile buluştuktan sonra yaptığı açıklamada ise “Yolcular benim uçağımdaydı ve bunun için sorumluluğu almak zorundayım. Bu, gerçekleşmesini hiçbir zaman hayal etmediğim bir tecrübe. Belki de bir CEO’nun en büyük kâbusu” dedi. Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, kayıp AirAsia uçağındaki tüm yolcular ve mürettebat bulunana kadar arama çalışmalarının devam edeceğini açıkladı, kazada ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Malezya’da muson yağmurları nedeniyle yaşanan sel felaketi ve irtibatı kesilen yolcu uçağıyla nedeniyle Malezya Başbakanı Necip Tun Abdürrezzak’a dün taziyelerini iletti.


  ‘Nasıl kaybolur’ tartışması

  AirAsia uçağının kaybolması sosyal medyada tartışma konusu oldu. Twitter kullanıcıları kayıp akıllı telefonların bile GPS ile bulunabildiği bir devirde yolcu uçağının nasıl kaybolabildiğini sorguladı. CNN’e göre uçakları gerçek zamanlı olarak izleyebilecek teknoloji mevcut. Ancak yüksek maliyetinden ötürü bunun tüm yolcu uçaklarını kapsayabilmesi için hükümetler ile şirketler arasında yakın işbirliğinin gereğine dikkat çekiliyor. CNN analisti Mary Schiavo, “Bence bu çağda gerçek zamanlı izlemeye sahip olmamanın mazereti yok. Bu teknoloji var. Uçaklar sürekli sinyal gönderebilir” diyor.


  Neden düştü?

  Uçağın düşmesine neyin sebep olduğuna dair senaryolar tartışılıyor. Endonezya hava kontrolü (AirNav) radarı ile temas kopmadan önce kaptan pilotun fırtınadan kaçınmak için izin istediği biliniyor. Hatta daha kalkıştan önce pilot planlanmış irtifanın üzerine çıkmak istemiş, ancak rotadaki yoğun hava trafiğinden dolayı izin verilmemiş. Son irtibatında ise pilot tekrar rotasını değiştirmek istediğini yineleyerek yükselme talebini iletmiş. Amerikan yayın kuruluşu CNN de olayla ilgili cevaplanmamış sorular olduğuna dikkat çekti. Bazı uzmanlar hız yetersizliği nedeniyle uçağın aerodinamik bir havada tutunma kaybıyla karşılaşmış olabileceğini belirtiyor.


  AirAsia yine korkuttu

  Endonezya’da AirAsia havayollarına ait bir uçağın denize çakılmasından sonra aynı şirkete bağlı AirAsia Zest havayollarına ait bir yolcu uçağı dün Filipinler’in güneyindeki bir havaalanında iniş sırasında pistten çıktı. Filipinler Sivil Havacılık Kurumu Sözcüsü Eric Apolonio, 159 kişinin bulunduğu Airbus 320-200 tipi uçağın başkent Manila’nın 350 kilometre güneyindeki Kalibo kentinde bulunan havaalanına iniş yapmaya çalıştığı sırada şiddetli rüzgâr nedeniyle pisti pas geçtiğini açıkladı. Pist yakınlarındaki araziye giren uçağın tekerleklerinin çamura saplandı. Olayda can kaybı ya da yaralanma olmadı.


  Enkazın bulunduğu bölgeden 3 ceset çıkarıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı