ENKA'yla yap-işlet için ön anlaşma

Hürriyet Haber
21 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mart 1998 - 00:01

Yap-İşlet modeliyle yaptırılacak beş santral ihalesinin üçünde en iyi teklifi vererek kazanan ENKA-Intergen grubuyla, TEAŞ arasında aylardır süren pazarlık görüşmeleri sonuçlandı. TEAŞ, yaklaşık 2.5 milyar dolar tutarındaki üç santralin yapımı konusunda ENKA-Intergen ile dün öğleden sonra bir ‘ön anlaşma’ imzaladı.

Refahyol döneminde açılan yap-işlet ihalelerinde, geçen Ekim ayında en uygun teklifleri kimlerin verdiği açıklanmış ve pazarlık görüşmelerine geçilmişti. TEAŞ, beş santral ihalesinden, Gebze, Adapazarı ve İzmir'i kazanan ENKA-Intergen ile beş aydır görüşüyordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, ENKA-Intergen ile imzalanan ön anlaşmanın, bir ‘mutabakat zaptı’ niteliğinde olduğunu belirterek, asıl sözleşmenin iki hafta içinde imzalanabileceğini kaydetti. TEAŞ ile ENKA-Intergen arasındaki sözleşme müzakerelerindeki en önemli konulardan biri, firmanın sürdüğü taleplerin karşı şart olarak yorumlanmasıydı. Firmanın, taahhüt ettiği halde, kendi kusuru dışında ortaya çıkan bir durum karşısında TEAŞ'ın makul bir süre vermesi konusunda anlaşmaya varıldığı öğrenildi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı