Enka'dan sırasız kara tahtasız okul

Hürriyet Haber
29.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

ENKA tarafından Sadi Gülçelik Tesisleri'nde yaptırılan ve bugün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılacak olan ilköğretim okulu, Türkiye'nin ilk sırasız ve tahtasız eğitim kurumu olacak. Okulda, öğrenciler tüm eğitimlerini bilgisayar ortamında gerçekleştirecekler.

ENKA'nın İstanbul'da Sadi Gülçelik Tesisleri içinde yaptırdığı okul bugün Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in katılacağı bir törenle açılacak. Demirel, iki ay önce eğitime başlayan okulun resmi açılışını yaptıktan sonra anaokulu ve oditoryumun temelini de atacak. Sadi Gülçelik Tesisleri içinde 6 ay gibi kısa sürede tamamlanan okul 21'inci yüzyılın okulu olarak tanımlanıyor. Okulda defter, kitap, sıra ve yazı tahtasının yerini, çağdaş eğitim araçları alıyor. Öğrenciler, klasik okul sıralarında oturmadan, deftere kitaba gerek olmadan bilgisayarlarla öğrenim görüyorlar. Yaklaşık 1200 kişilik eğitim kapasitesine sahip okulun yöneticisi ise bir Amerikalı.

Okulda öğrenim gören öğrenciler içinde bulundukları tesislerden de faydalanabiliyorlar. Öğrenciler her gün 15.00-17.00 arasında tenis, eksrim, yüzme, jimnastik ve atletizim olmak üzere beş branşda spor yapabiliyorlar.

Okulda şu anda ön anaokulu, birinci ve ikinci sınıflarında eğitim devam ediyor. Gelecek yıl lise hazırlık ve lise bölümlerinde de eğitim başlayacak.

DEV TESİSLER

Sadi Gülçelik Tesisleri 130 bin metrekarelik bir alan içine kurulu. Tesislerde üç tane kapalı, 7 tane açık tenis kortu, bir olimpik havuz, bir kapalı yüzme havuzu, çocuk yüzme öğrenme havuzu bulunuyor. Bunun yanında üç tane kapalı basketbol sahasıs, kondisyon merkezi ve 400 metre uzunluğunda bir atletizm pisti var.

ÖRNEK OLACAK

Enka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şarık Tara, ‘‘Bu okul başkalarına da örnek olacak’’ diyerek, şunları söyledi:

‘‘Okul en son sistemlere göre yapıldı. Sınıflarda sıra yok, öğrenciler masada etrafında oturuyorlar. Anaokulu dahil bilgisayarlarla eğitim görülüyor, öğrencilerin kitaba, deftere, yazı tahtasına ihtiyacı yok.’’

Tara: Sıra üniversitede

ENKA Holding Başkanı Şarık Tara, eğitim konusunda çalışmalarını sürdüreceklerini belirterek, amaçlarının üniversite kurmak olduğunu söyledi. Dünyanın en iyi üniversiteleriyle görüştüklerini belirten Tara, bu üniversitelerden biriyle kardeşlik bağlantısıyla 1500 kişilik bir üniversite kuracaklarını bildirdi. Tara, şöyle devam etti: ‘‘Sadi Gülçelik öldüğü zaman anısını birşey yapmak istedim. Sadi Gülçelik, milli basketbolcuydu ve büyük bir sporcuydu. Bunun için büyük bir spor tesisi yapmak istedim. Bunu yapmadan önce sağlam olsun diye bir vakıf kurduk. Şu anda vakıf Enka'nın en büyük ortağı, bu nedenle herşeyi kendisi yapabiliyor. Vakfın üç amacı var; spor, eğitim ve kültür. Sporu büyük ölçüde hallettik. Kültür faaliyetleri de yapıyoruz. Açık hava tiyatrosunda, her yıl çeşitli tiyatrolar, konserler düzenliyoruz. Eğitim konusunda da okul yapmaya karar verdik.’’


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı