Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Enis Berberoğlu: Kosova'da çatışan ABD ve Almanya'dır

Enis BERBEROĞLU

Savaşın ilk saatlerinde CNN'de Larry King Şov'a çıkan Yugoslavya'nın Washington mazlahatgüzarı, yakın tarihi hatırlattı:

- İkinci Dünya Savaşı'nda ülkemizi işgal eden Almanlar'ı bombalamaya gelen ABD pilotları, uçakları düştüğünde Sırp halkı tarafından korundu, saklandı, beslendi... Ne acıdır ki bugün ABD pilotları aynı Sırp halkının üstüne bomba yağdırıyor...

Sırp diplomatın ABD kamuoyundaki savaş karşıtı lobiye dönük medyatik mesajında hiç tartışmasız bir gerçek vardı...

Avrupa'da 54 yıl önce biten son savaş sırasında bugünkü Yugoslavya topraklarında iki süper güç hesaplaştı: ABD ve Almanya...

İkinci Dünya Savaşı'ndaki ABD-Almanya çatışması açıktı, silahlıydı. Oysa bugün aynı topraklarda yaşanan ABD-Alman rekabeti ancak yakın tarih penceresinden dikkatle izlenirse fark ediliyor.

* * *

Belgrad'a düşen füze ve bombaların izi, Yugoslavya'nın 1991 yılında yaşadığı kısa iç savaşa kadar sürülebilir...

O tarihte Avrupa'nın tartışmasız lideri konumundaki Almanya, Yugoslavya'nın parçalanması ile doğan iki devleti, Hırvatistan ile Slovenya'yı hiç vakit geçirmeden ve Avrupa Birliği kararını beklemeden tanıyan ilk ülkeydi... Almanya'nın Balkanlar'a dönük bu stratejik hamlesinin sonucu, Yugoslavya'da tırmanan etnik savaş ve Bosna dramı oldu.

Bosna iç savaşına müdahale edemeyen (etmeyen) Avrupa, ABD'nin okyanus ötesinden yetişerek Sırplar'ı ezmesi ile Balkanlar'da inisiyatifi ABD'ye kaptırdı. Kosova'da ABD'nin zoruyla girişilen harekát bu sürecin devamıdır.

* * *

Peki Almanya ne istiyor? Gerçi tarihin aynen tekrarı mümkün değildir. Ancak büyük devletlerin temel önceliklerinde pek değişikliğe rastlanmaz.

O yüzden Almanya'nın Birinci Dünya Savaşı arifesinde Sırbistan'a karşı izlediği politikayı hatırlamakta yarar vardır.

İki Balkan Savaşı'ndan sonra güçlenen Sırbistan, Alman İmparatorluğu'nun Drang Nach Osten (Doğu'ya yöneliş) politikasının önünde ciddi engeldi.

Almanya, Avusturya ve İtalya ittifakı, Sırbistan'ın Balkanlar'dan silinmesini istiyordu. İngiliz-Fransız ve Rus cephesi ise Almanya'yı durdurmaya kararlıydı. O yüzden Avusturya Arşidükü'nün, işgal altındaki Bosna'da Sırp kurşunuyla ölmesinin Birinci Dünya Savaşı'nın görünür sebebi sayılması asla rastlantı sayılmaz...

* * *

Kısacası, bakmayın siz operasyonun NATO şemsiyesi altında yapıldığına... NATO'nun iki devi ABD ve Almanya'nın hedefleri farklıdır. Dolayısıyla Kosova'da yaşanan, aslında Amerika-Avrupa çatışmasıdır...X

YAZARIN DİĞER YAZILARI