Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Enis Berberoğlu: Kılıç kalkan ruhu savunmada

Enis BERBEROĞLU

KEŞKE bir gece yatıp uyusak, ertesi sabaha uygar kalksak... Ama mümkün değil, yok böyle bir hızlandırılmış kurs. O yüzden çağ atlama türü kof sloganlara kulak vermeyin. Zihniyet devriminin basamaklarını tevekkülle tırmanmaktan başka çare yok.

* * *

Son 24 saatin en çarpıcı ve belki de öğretici sıradışı gündem maddesi, bir gemi dolusu gay'in (eşcinsel) kısa Türkiye ziyaretinde başına gelenler.

Kuşadası'nda karaya ayak basmaları yasaklandı, dini açından kutsal saydıkları mekánı ziyaret için yola çıkanlar geri çevrildi, gözaltına alınanlar ancak gemi kaptanının <ı>‘‘bırakmazsanız SOS veririm’’ tehdidi ile serbest kalabildi. Ertesi gün Kuşadası'ndan kalkan gemi İstanbul'a yanaştığında kent polisinin alarma geçtiği haberi alındı. Turist kafilesi motosikletli polisler eşliğinde tura çıktı.

* * *

<ı>Herhalde bugün çok sayıda meslektaşımız Kuşadası'ndaki yetkilileri eleştirecek, hatta belki de aşırı müdebbir davranan İstanbul polisi de nasibini alacak. Ne var ki bize göre sadece devleti yermek yetmez...

Vatandaşın devletini nasıl aştığını görmek ve vurgulamak da lazım.

Çünkü devlet belli ki memurunu farklıyı dışlamaya, mümkünse tasfiyeye şartlıyor.<ı> Oysa vatandaş farklılığın bulaşıcı olmadığını fark etmiş, farkın yarattığı zenginliği özlemiş.

Kuşadası esnafının eşcinsellere dönük kabalığı anında protestosu, medyayı ve Turizm Bakanlığı'nı harekete geçirmesi kesinlikle rastlantı değil. Aynı turistlerin hiç rahatsız edilmeden İstanbul'u dolaşmaları da öyle.

* * *

Bakmayın siz devletin zirvesinde konulan Avrupa hedefine, turizm seferberliği nutuklarına. Bizim devletin cilasını biraz kazırsanız altından <ı>kılıç kalkan ruhu çıkar. Biz bu ilkelliğe alıştık, hatta mücadeleyi bile öğrendik de, ele güne anlatması zor oluyor.

Ayıp oluyor.

KARŞI GÖRÜŞ-KATKI

‘‘Kara paranın nasıl kullanıldığını ve devlete verilmeyen vergilerin ne için harcandığını sizden iyi bilen yoktur. Ama neden laiklik karşıtlarına köşenizde bu kadar yer veriyorsunuz da, onlara bilgi ve fikir sahibi olmaları için gerekli araştırmaları ve kitapları okumalarını önermiyorsunuz, anlamıyorum. Haberlerde üzülenlere Ocak 2000'in TV ve gazete haberlerini hatırlamalarını öneririm, tabii mideleri yeniden bu görüntüleri kaldırabilecekse...’’

(Ş.Ç)

‘‘32 yıldır Kanada'da yaşıyorum. 312. maddenin ‘‘aynısı’’, Kanada federal yasalarında yoktur. 312. maddenin ‘‘benzeri’’ de Kanada federal yasalarında yoktur. Kanada, demokrasinin ve insan haklarına saygının zirveye ulaştığı bir ülke. Demek, akıl almaz çokkültürlülüğe ve toplumsal mozaiğe rağmen olabilirmiş! Kanada, Quebec ayrılıkçılarının tehdidi altında olmasına rağmen bu sorunu yasalarla kısıtlayarak değil ekonomik kalkınmayla çözmeye çalışan bir ülke.’’

(A.T)

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI