Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Enis Berberoğlu: Etnik bomba

Enis BERBEROĞLU

Tek kutuplu dünyada tek ölçüye bağlı kalma mecburiyeti yok...

Bosna'da Sırplar'la Boşnaklar arasındaki sınırı bombalarla çizen NATO, aynı yöntemi Kosova'da denemeye kararlı gözüküyor. Arnavutları, merkezi otorite sayılan Sırplar'dan hava akınları ile korumayı tasarlıyor.

Peki ya üç aydır Irak'a yağan bombalar?

ABD'ye göre tek hedef Saddam'ın ordu darbesiyle devrilmesi. Ankara'ya ‘‘Kuzeyde Kürdistan, güneyde İran'ın denetiminde Şii devleti istenmediği’’ yönünde güvence üstüne güvence veriliyor. Belki de bu yüzden Türkiye, Kosova'ya NATO harekátından onayını esirgemiyor.

* * *

Gelelim Sırbistan'a olası bir hava harekátının sonuçlarına...

İnternet'te Defence Systems sitesinde yayımlanan makalede son derece yerinde kuşkular dile getiriliyor... Yakın askeri tarihten çıkarılan iki önemli ders hatırlatılıyor:

1) Güçlü bir orduyu sadece hava operasyonu ile ezmek mümkün değil.

2) Hava harekátı ile halkı yönetimden soğutmak çok zor.

Almanya, İkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında İngiltere'yi hava akınları ile yerle bir etti... Sonuç alamadı.

1943-45 arasında bu kez müttefikler Almanya'da taş üstüne taş bırakmadı... Ama Almanya'nın teslimi kara harekátı ile mümkün oldu.

ABD Başkanı Lyndon Johnson, Kuzey Vietnam'a karşı ‘‘halı bombardıman’’ kararı aldığında karada can kaybını azaltacağını sandı, yanıldı.

Yıllar sonra Körfez Savaşı'nda hava harekátı, Irak ordusunun merkezle her türlü irtibatını kesmek amacıyla başarıyla kullanıldı... Ne var ki Irak ordusunu Kuveyt'ten atmak yine kara birliklerine düştü.

* * *

Talihin cilvesine bakın ki, Vietnam'ın bombalanmasına karşı düzenlenen protesto gösterilerine katılan ABD'nin 68'li başkanı Clinton yıllar sonra daha iyi bir yöntem bulamadı.

Peki başarı şansı Johnson'dan yüksek mi?

Pek değil... Çünkü Sırbistan iki gerçeğin farkında.

Öncelikle NATO hava operasyonunu destekleyecek herhangi bir kara gücü yığınağı yok. Zaten savaşın uzaması halinde Rusya ve Çin'in itirazlarını hesaba katmak gerekiyor.

Ayrıca tıpkı Vietnam gibi Sırplar'ın da dayanmak için çok güçlü nedenleri var. Kaybederlerse Kosova üstündeki egemenlik hakkından vazgeçmek zorunda kalacaklarının bilincindeler. Oysa ABD, yine Vietnam'da olduğu gibi karmaşık vektörlerin bileşkesinde harekete geçiyor.

* * *

Etnik sınırları bombayla düzeltmek zor gözüküyor.X

YAZARIN DİĞER YAZILARI