Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Enis Berberoğlu: Dost coğrafya, düşman coğrafya iki ayrı ordu

Enis BERBEROĞLU

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nde beklenen -hatta biraz geciken- reform tasarısının TBMM'ye sunulduğu gün Alman ordusunda da benzer adım atılması takvim açısından sadece rastlantı sayılır...

Zaten her iki ülkedeki reform çalışmaları yakından incelendiğinde, yüksek teknolojinin artık gereksiz kıldığı personelde indirim gibi küresel ortak noktalar dışında hedeflerin tamamen farklı konulduğu bellidir.

* * *

Birleşik Almanya'nın yeni savunma konsepti -tarihinde belki de ilk kez olarak- sınır komşularından gelecek tehlikeye karşı değildir.

<ı>Çünkü Almanya müttefik kuşatması altındadır. Dolayısıyla Alman Silahlı Kuvvetleri'nin vatan topraklarını korumak gibi kaygısı yoktur.

Bu yüzden Almanya <ı>Bundeswehr olarak anılan ordusundaki düzenlemeleri Avrupa güvenliği formatında planlıyor... Bu çerçevede;

Alman ordusu önümüzdeki beş yıl içinde 100 bin kişi azalacak.

Aynı süre içinde ordunun dokuz aylık zorunlu askerlerden oluşan bölümü 130 bin kişiden 70 bine inecek. (Bu rakamın 30 bine çekilmesi önerisi de tartışılıyor.)

Buna karşılık Acil Müdahale gücünün personel sayısı 50 bin kişiden 140 bine çıkarılacak. Bu birlikler yalnızca Avrupa güvenliğine yönelik değil, AB veya Birleşmiş Milletler'in dünyanın sorunlu bölgelerindeki operasyonlarında seferber edilecek.

Dolayısıyla Almanya'nın dünya jandarmalığı rolü için ayırdığı birliklerdeki personel sayısı toplamı 200-280 bin kişi olarak planlanan yeni Silahlı Kuvvetleri'nin yarısını bulacak, hatta belki de aşacak.

* * *

Türkiye Cumhuriyeti ise ne yazık ki Almanya gibi dost coğrafya ile kuşatılmış konumda değildir... İran, Irak, Suriye gibi uluslararası kamuoyu tarafından ‘‘terörist ülke’’ sıfatıyla anılan belalı komşular, Balkanlar ve Kafkasya'da yeni güç dengeleri Türkiye'nin savunma konseptini Almanya'dan farklı kılıyor.

Ayrıca Türkiye'nin örneğin Kuzey Irak'taki askeri varlığı Alman ordusunun takvime bağlı sınırötesi operasyonlarından çok daha kapsamlı ve masraflıdır.

Bu yüzden Başbakan Bülent Ecevit'in TBMM'ye sunduğu reform tasarısı kimseyi aldatmasın... TSK'da personel sayısı azalacak, profesyonel askerliğe geçiş hızlanacak...<ı> Ama Türk ordusu/savunması görev ve amaç formatı nedeniyle yine de yüklü harcamalar gerektirecek. Türkiye'de savunmanın milli gelir içindeki payı Almanya'nın (yüzde 1.5) kat kat üstünde kalacak.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI