Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Enis Berberoğlu: Belgrad'da çetelerin dansı (2)

Enis BERBEROĞLU

Uyuşturucu rantı kavgası olmasın?

Dün bu köşede Belgrad'ın önde gelen on isminin faili meçhule kurban gitmeleriyle ilgili senaryoları tartıştık...

Belgrad gibi coğrafyada bu tür suikastların politik sonuçları muhakkak, ama üç yıla yayılan bu ölümleri sadece parti kavgası saymak da zor... Kurbanların politik kimliklerinin yanı sıra Sırp suç dünyasıyla ilişkileri de dikkate alındığında ortaya farklı bir tablo çıkıyor.

Mesela başkanın adamlarından ‘‘Tref’’ lakaplı Kovacevic, aynı zamanda sigara ve otomobil kaçakçısı olarak tanınırdı.

İçişleri Bakan Yardımcısı ‘‘Badza’’ lakaplı Radovan Stojicic'in Sırp kasabı Arkan'la birlikte uyuşturucu ve silah kaçakçılığına karıştığı biliniyordu.

Başkan'ın eşinin partisinde genel sekreterken öldürülen ‘‘Kundak’’ lakaplı Zoran Todorovic'in, konumu nedeniyle bakır ve buğday alanında ithalat tekeli yarattığı herkesin bildiği sırdı.

Öldürülen özel dedektif, suç baronlarına dönük faili meçhulleri araştırıyordu. Suikasta kurban giden iki polis ise organize suçlarla mücadelede uzmandı.

* * *

Faili meçhul kurbanlarının Bosna ve Kosova savaşları sırasında zenginleşmeleri de ilginç bir ayrıntıydı.

Ama servet kaynakları biraz karanlıktı.

Çünkü Interpol kayıtlarına göre, ‘‘Avrupa'ya giren eroinin yüzde 80'lik bölümü Balkan Hattı'nı kullanıyor’’. Ve bu hattın Sırbistan'dan geçen bölümünde kontrolü Kosovalı Arnavutlar elde tutuyor.

CSIS gibi uluslararası kuruluşların 400 milyar dolar düzeyinde ciro tahmininde bulundukları Balkan Hattı'nda Sırp ve Arnavut suç örgütleri arasında kanlı bir savaşın çıktığı biliniyor. Eğer bu haberler doğruysa;

Kosova'nın bağımsızlık mücadelesi için gerekli silahların finansmanı amacına da hizmet eden uyuşturucu ticaretine Sırp müdahalesi bu cinayetlere yol açmış olabilir.

Zaten Kosova'da birçok insanlık suçuna karışmış bulunan Sırp yöneticilerin, uyuşturucu rantına el koymak isteyerek ölüme acil davetiye çıkarmış olmaları mümkündür. (Stratfor, 10 Şubat 2000).

* * *

Uzaktan bakıldığında nasıl farklı gözüküyor, öyle değil mi?

Sırplar'ın Kosovalı bazı suç baronlarını öldürmeleri, karşılığında Sırp kasaplarının faili meçhule kurban gitmeleri...

Her iki taraf da ‘‘neden ve kim?’’ diye soranlara, ‘‘düşman gizli servislerden, ülkeyi bölmek isteyenlerden’’ söz edebilirler... Tabii ki kavganın gerçek sebebini saklayabildikleri sürece... O zamana kadar ‘‘ne yaptıysak vatan içindir abilerim’’ muhabbeti devam eder.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI