Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Enis Berberoğlu: 2001 için üç hedef

Enis BERBEROĞLU

BAŞBAKAN <ı>Bülent Ecevit dün muhtemelen yılın son siyasi demecini verirken hükümetin gelecek yılki üç öncelikli hedefini açıkladı:

<ı>‘‘Ekonomi, tabii başta geliyor. Ekonominin yanı sıra sosyal adalet sağlayıcı önlemlere olabildiğince ağırlık verme kararındayız. Ayrıca, AB ile ekonomik, siyasal ve güvenlikle ilgili ilişkilerimiz tabii çok büyük önem taşıyacaktır...’’

Bülent Ecevit, ağzından çıkanı kulağı duyan liderdir... Dolayısıyla koyduğu üç hedeften ikisi kimseye sürpriz sayılmaz.

<ı>Ekonomik program ve <ı>Avrupa projesi zaten 2000 yılında da iki ana eksendi. Kasım ayındaki krizin bu iki ana eksende birden çatlak belirmesinin hemen akabinde patlak vermesi de anlamlıdır.

Peki ya <ı>Ecevit'in bu iki hedefe eklediği üçüncü öncelik...

Yani, <ı>‘‘Sosyal adaleti sağlayıcı önlemler...’’

İlk iki hedefle uyumlu mu, yoksa çelişir nitelikte mi?

* * *

Kimse yanlış anlamasın...

Başbakan <ı>Bülent Ecevit'in <ı>sosyal adalet gerekçesi ile ekonomik programı tehlikeye atacak kararlar alacağı kanaatinde değiliz...

Veya sosyal adaletin bu ülke için lüks sayılacağını düşünmüyoruz.

Hatta tam aksine, pek değerli liberal mütefekkirlerin <ı>‘‘Hani sosyal patlama olacaktı?’’ diye hafife aldıkları sosyal rahatsızlığın her gün yeni bir işaretini görüyoruz... Radikal partilere kayış, Batman'daki intiharlar ve son olarak Diyarbakır'daki boşanma istatistikleri:

<ı>‘‘Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki ‘ölene kadar evlilik' geleneği artık tarihe karışıyor. Sadece Diyarbakır'da son 8 yılda boşanma davalarında yüzde 250 artış yaşandı.’’ (ANKA, 25 Aralık 2000)

* * *

Demek ki hükümetin <ı>sosyal adalet hedefine itiraz yerine nasılını sorgulamak yerinde olacaktır... Akla gelen ilk yöntem yani maaş ve ücretlere yüksek zam ne yazık ki söz konusu bile değildir.

Çünkü, hükümetin bu alanda eli kolu bağlıdır.

<ı>‘‘Enflasyonun düşmesini kolaylaştırmak amacıyla hükümet gerek sosyal ortaklar arasındaki görüşmelerde, gerekse özel sektörle temaslarında, ücret anlaşmalarının ve özel sektör fiyatlandırma kararlarının enflasyon hedefine uygun olmasını sağlamak için daha aktif bir rol oynayacaktır.’’ (IMF’ye ek niyet mektubu, 24'üncü madde, 18 Aralık 2000)

Bu çerçevede geriye kalan tek yol bellidir.

Hükümet enflasyonu hızla aşağı çekerek, Avrupa projesi ile siyasi geleceğimizin önündeki mayınları temizleyerek yeni dengelere koşacaktır...

Sosyal adalet işte bu süreçte sağlanacaktır.

Yani sosyal adalet, hükümetin ekonomik program ile Avrupa projesi hedeflerinin devamı ve sonucu olacaktır.

* * *

Bu yıl hepimizi epey yordu... O yüzden bir hafta izni çok görmezsiniz umarım. Haftaya çarşamba günü görüşmek üzere iyi bayramlar, iyi yıllar.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI