Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Enis Berberoğlu: 10 faili meçhul

Enis BERBEROĞLU

Belgrad'da çetelerin dansı (1)

BELKİ dikkatinizi çekmiştir... Bu köşede pazartesi günleri misak-ı milli sınırlarının dışına uzanıp kısa ufuk turları deniyoruz.

Bugünkü yol güzergáhımız Belgrad...

Aman dikkat edelim, silahlar hálá susmamış!

* * *

Sırp Savunma Bakanı Pavle Bulatoviç, 7 Şubat 2000 günü Belgrad'da bir spor kulübünün lokantasında arkadaşlarıyla eğlenirken öldürüldü.

Cumhurbaşkanı Slobodan Miloseviç'in en yakın kurmaylarından sayılan Pavle Bulatoviç'e suikast hemen akıllara iki hafta önceki başka bir cinayeti getirdi: Sırp Kasabı Arkan'ın öldürülmesi...

Sırp basını iki cinayet arasında irtibat kurdu, gazete makalelerinde ‘‘derin devlet’’ kurbanı Arkan'ın intikamının alındığı yorumları yapıldı.

Belgrad'daki faili meçhul sayısı sadece iki cinayetle sınırlı kalsaydı belki bu yorumlar kabul görürdü... Ama yabancı gözlemciler, son üç yılda Belgrad'ın on güçlü adamının peş peşe öldürülmesini unutmuyor. (Stratfor, 10 Şubat 2000).

Polisler, savaş suçluları, suç baronları... İşte size Belgrad'daki faili meçhullerin ‘‘top ten’’ listesi.

İsmi Mesleği Suikast tarihi Son durum

Miroslav Biliç Özel dedektif 1997 Faili meçhul

Pavle Bulatoviç Savunma Bakanı Şubat 2000 Faili meçhul

Yusuf Buliç Kaçakçı 4 Mayıs 98 Faili meçhul

Vlada Kovaceviç Kaçakçı Şubat 1997 Faili meçhul

Slobodan Miljkoviç Savaş suçlusu 7 Ağustos 98 Faili hapiste

Arkan Savaş suçlusu 15 Ocak 2000 Faili meçhul

Dragan Simiç Polis şefi Temmuz 99 Faili meçhul

Radovan Stojiciç İçişleri Bak.Yard. 11 Nisan 97 Faili meçhul

Zoran Todoroviç Parti Gen. Sek. 24 Ekim 97 Faili meçhul

Milorad Vlahoviç Polis şefi Mart 1999 Faili meçhul

(Kaynak: Stratfor, www.stratfor.com)

Bu cinayetlerin savaş yaralarını sarmaya çalışan Belgrad'da yarattığı paranoya belli... Sırp güvenlik birimleri ‘‘başkanın adamlarının’’ öldürülmesinden tedirgin... Ama neden ‘‘Doğrudan başkanın hedef alınmadığı?’’ sorusuna tatmin edici yanıt bulunamıyor.

‘‘CIA veya başka gizli servislerin işidir’’ diye düşünenler de çıkıyor. Ancak Belgrad'da savaş uçaklarıyla bombalayanların tek tek cinayet yerine toptan temizliği yeğledikleri ortada.

Geriye sadece Belgrad'da yönetimde bulunan çetede iç savaş çıkması seçeneği kalıyor. Peki ama Belgrad çetesi neyi paylaşamıyor olabilir?

Yanıtı yarına...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI