« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engin Kratzer: Türkiye şampiyonası

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Engin KRATZER

TENİS sezonunun en önemli etkinliği Büyükler Ferdi Türkiye Birinciliği Balıkesir Tenis Kulübü'nde yapıldı. 2001 Türkiye Şampiyonu unvanı için bayan-erkek 90 tenisçi mücadele etti. Tenis Federasyonu, tenis sporunun yaygınlaşması düşüncesi ile bu önemli şampiyonanın organizasyonunu nerede ise geleneksel hale gelen İstanbul-Ankara-İzmir üçgeninin dışında kalan Balıkesir'e verdi. Ne yazık ki, klasik sorun yine yaşandı. Türkiye'nin en iyi raketleri 1 hafta boyunca seyircisiz bir ortamda maç oynadılar. Kulüp yöneticileri turnuva akışının iyi gitmesi için ellerinden geleni yaptılar. Tenisçilerin tek şikayeti ise kort zemininin uluslararası standartlarda olmaması idi.

HAKEMLER

Gönül isterdi ki, Türkiye'nin en iyi raketleri mücadele ederken, Türkiye'nin en iyi hakemleri de maçları yönetsin. Koskoca Türkiye Şampiyonası süresince bir tane milli hakem ve birkaç tane iyi niyetli diplomasını yeni almış ‘‘tecrübesiz’’ hakemler görev aldı. Yarı finale kadar ‘‘gezici hakemler’’ kortları dolaştı. Anlayacağınız kule hakemi yoktu. Finaldeki çizgi hakemleri ise Balıkesir Kulübü'nün genç sporcularıydı. Peki neredeydi bizim uluslararası sertifikalı hakemlerimiz? Güney sahilinde (B) yıldızlı tesislerdeki turnuvalara akın akın geliyorlar. Uluslararası turnuvalarda dolar bazında ücret almasını biliyorlar. Keşke ücretlerden biraz fedakarlık edip Balıkesir'e gelebilselerdi.

Erkekler

Mustafa Azkara, 2001 Türkiye Büyükler Tenis Şampiyonu oldu. İzmir Kültürpark adına oynayan ve aynı zamanda bu kulüpte antrenörlük yapan 30 yaşındaki Azkara, turnuva boyunca oturmuş oyun tarzıyla, tecrübesiyle ve enerjisini çok iyi kullanmasıyla rakiplerini yendi. Yarı finalde Erhan Oral'ı 7-6, 7-6 yenerek finale çıkan Mustafa'yı geçen yılın Türkiye Şampiyonu 20 yaşındaki Efe Üstündağ bekliyordu. Efe ise yarı finalde tıp öğrencisi Çağdaş Ulukan'ı 2 sette yendi. Final maçını 2,5 saatlik çekişmeli mücadeleden sonra Azkara 2-1 kazanarak Efe ile olan ocak ayında yapılan kapalı kort final maçının rövanşını almış oldu.

Bayanlar

Bayan kategorisi tam bir ‘‘fırsatlar’’ şampiyonasına dönüştü. Gülberk Gültekin'in, Duygu Akşit Oal'ın da katılmadığı turnuvada 1. seribaşı İpek Şenoğlu da ilk turda sakatlanınca büyükler şampiyonası gençler şampiyonasına dönüştü. Yarı finalin bir tarafında TED'li vardı. 18 yaş şampiyonu Merve Asımgil çift partneri ve 16 yaş şampiyonu Pemra Özgen ile karşılaştı. Çekişmeli geçen 3 setlik maçı Merve kazandı. Diğer yarı finalde ise Amerika'da eğitimini sürdüren Ankara Tenis Kulübü'nden Ayça Gümüşçü ve yeteneğinin farkında olmayan İzmir Kültürpark'tan Aslı Türksoy vardı. Ayça bu maçı mücadele hırsı ve tecrübesiyle kazanarak finale çıktı. Final maçında Merve, kontrollü ve kararlı oynayarak Ayça'yı 2 sette yenip 14 yıldır Gülberk ve Duygu'nun tekelinde olan bu şampiyonada birinci oldu.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ ?

İLK Türkiye Şampiyonası 1926 yılında yapıldı.

Tek erkekler birincilik rekoru 14 yıl üst üste şampiyon olan Nazmi Bari'ye ait.

Tek bayanlarda ise en çok şampiyonluk Gülberk Gültekin'in.

DÜZELTME

SON yazımızda Yeşilyurt Tenis Kulübü'nün üye sayısını 1.400 olarak yayınladık. Ve Tenis Ligleri'ne katılmadığını belirlemiştik. Yeşilyurt Tenis Kulübü'nün üye sayısı 14.500'dür ve bu sene bayanlarda ve erkeklerde liglere katılmışlardır.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler