GeriSpor Engin Kratzer: Tenis tabanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Engin Kratzer: Tenis tabanı

Engin KRATZER

Tenisin okul yarışma sporları arasına alınması için bir hayli yazı yazmıştık. Memnuniyetle görüyoruz ki, bu yolda somut bir adım atılmış ve girişim başlatılmıştır. Fazla ayrıntıya girmeden durumu şöyle özetleyebiliriz:

Okullar arası tenis karşılaşmaları, küçükler, yıldızlar ve gençler kategorilerinde yapılacak. Küçükler ilköğretim birinci ve beşinci sınıf öğrencilerini, yıldızlar 6 ve 8. sınıflar arasındaki öğrencileri, gençler de lise öğrencileri kapsıyor. Yarışmalar takımlar arasında olacak. Her okul takımı iki tek ve bir çift maçı oynayacak.

İlk aşamada bu yarışmalar, tenisin gelişmiş olduğu, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi illerde başlayacak. Daha sonra ülke çapında yaygınlaştırılacak. Bu konuyu ele alırken hemen dikkati çeken bir nokta üzerinde durmak gerekiyor. Mantık açısından okullar arası tenis liginin bu pilot bölgelerinde başlaması doğal. Ancak ana ilke olarak yanlış şurada. Bu illerde esasen bir tenis tabanı var. Çocuklar tenis okullarına gidiyorlar. Tenis Federasyonu'nun düzenlediği turnuvalara katılılıyorlar. Ana plan ve amaç tenis ile tanışmayan bölgelerin okullarında bu sporu sokmak olmalı. Ancak bu şekilde Türkiye tenis tabanının yaygınlaştırılması mümkün olabilir.

OKUL-KULÜP-AİLE

Şili, bugün bir Rios çıkarabiliyorsa, bu ülkedeki tenis tabanında 300 bin kişinin, tenis oynayanın bulunması en büyük etkendir. Teniste üst düzeyde olan ülkerin çocuk ve gençlik tabanı yüzbinlerle ifade ediliyor. Biz ise birkaç bin bile olmayan bir tabanla uluslararası alanda mücadele etmeye çalışıyoruz. Olacak iş değil! Bu şekilde geniş tenis tabanlarını hiçbir zaman kulüpler oluşturamaz. Bu olası değildir. Ancak temel öğretim bazındaki okullar tenisi spor dalları arasına alınca, sorun çözülür. Tenisin okullara girmesinin en büyük yararlarından biri de kuşkusuz büyük problem olan okul-kulüp-aile üçgenindeki sorunun çözümünde etkenliği olacaktır.

Okul sporları arasında girecek olan tenisin parasal açıdan büyük bir külfet olacağını sanmak ise çok yanlıştır. En kıt ödenekli okullarda bile ne öğrenciye, ne okul yönetimine bir yük getirmeden tenisi yerleştirmek mümkündür. Bunun ayrıntılarını da bir sonraki yazılarımızda belirteceğiz...
Yorumları Göster
Yorumları Gizle