« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engin KRATZER: Statü farkı

Gazetelerde okumuşsunuzdur. Bayan Tenis Milli Takımımız tenis tarihinde ilk defa Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmeye hak kazandı.

Engin KRATZER
SON GÜNCELLEME
Türkiye seneye İspanya, İtalya, İngiltere gibi dünya tenisinde söz sahibi olan ülkelere karşı tenis oynayacak. İspanya ve İngiltere'nin yıllık tenis bütçeleri birkaç milyon dolar. Bizim bütçe ise 50.000 ile 75.000 dolar civarında. Onların tenis federasyonlarında profesyonel yöneticiler çalışıyor. Bizim federasyon iki buçuk kişi ile idare ediliyor. Bu duruma göre alınan sonuç hiç de küçümsenecek bir sonuç değil. Kaldı ki tenis sporunun uluslararası statüsü diğer spor branşlarına göre farklı ve şartları bizim güncel imkanlarımızın çok üstünde.

Bugün güreş, tekvando, boks ve halterde Dünya veya Avrupa Şampiyonası'na doğrudan katılabiliyoruz. Bunların ön elemeleri yok. Dünya halter veya güreş şampiyonu olabiliyoruz. Tenis farklı. Teniste Dünya Şampiyonası’nda daha doğrusu dünya grubuna katıldığımızda Agassi’li, Capriati’li Amerika veya Lleyton Hewitt’li Avustralya gibi tenis devlerine karşı mücadele etmemiz gerekecektir. Zaten statü gereğince bu mümkün değil. Dünya grubuna çıkmamız için birçok ön elemeden ve değişik kümelerden sıyrılmamız gerekir. Teniste olimpiyatlara doğrudan katılmamız da hayal. Birçok branşta olimpiyatlara direkt katılabiliyoruz. Teniste ise ön elemenin ön elemesi var. Gerçeği bugüne kadar da hiçbir federasyon Türkiye'nin olimpiyatlara katılma konusuna ciddi anlamda ilgi göstermemiştir.

TENİSÇİLERE ÖDÜL

Bugünlerde Spor Bakanımız bayan tenisçileri ve antrenörüne ödül vermek için Ankara'ya davet edecek. Tenisteki ödül yönetmenliğini bilmiyorum. Yukarıda ifade ettiğim statüye uygun bir tenis ödül yönetmenliğinin olup olmadığını da bilmiyorum. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Tenisin ödül yönetmenliğinin boks, güreş veya halterden farklı olması gerekir. Takımımıza hak ettikleri ödülün Sayın Ünlü tarafından verileceğinden eminim. Sayın Ünlü, ‘‘Tenisçilerimiz Türkiye adına seneye bu güçlü ülkelere karşı motiveli mücadele etmeleri için bütün mevcut imkanları şimdiden seferber etmemiz gerektiği kanaatindeyim. Kamplar, yurtdışı temasları ve programların bugünden hazırlanması gerekir. Burada kulüplere yapılması gereken teşvik de çok önemli. Güncel bayan tenis takımımız tamamen TED kulübü tenisçilerinden oluşmakta. Milli takımlarımıza sporcu veren kulüp sayısının tek elde sayılacak kadar az olduğunu biliyoruz. Tenis Federasyonu'na ait tenis eğitim merkezinin olmadığından, Türkiye'nin aldığı uluslararası başarıların tamamı birkaç kulübün eseridir.

Ülkemizde tenis sporu günden güne yayılmakta. Fakat ilginin artması tamamen performans tenisinde alacağımız uluslarası başarılara bağlı.’’

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler