Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engin Kratzer: Sitem E-Mail'ine cevap

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

İSTANBUL'dan onaltı yaşında tenis oynayan Can Büyükbağ, adlı genç bir okurumuz bana gönderdiği ‘‘sitem maili’’ başlıklı e-mailinde özetle şunu yazıyor ‘‘Üç yıldır tenis oynuyorum. Gazetelerde ve İnternet'te türk tenisi hakkında fazla bir bilgi. Tenis bazı kulüplerin tekelinde. Tenis sporu belirli ekonomik durumu iyi olan zümrenin haricinde kimseye açık değil’’

Sevgili Can, son beş yıldır Türk tenisi performans ve sosyal açıdan büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Tenis Türkiye'nin her bölgeside oynanıyor. Şanlıurfa'da, Tunceli'de, Elazığ'da tenis kortları ve tenis kulüpleri var. Müsabakalar dahi düzenleniyor. Artık her sitede tenis kortları vazgeçilmez spor mekanları oldu.

İstanbul'da herhangi bir tenis kulübüne üye olmadan da tenis oynayabilirsin. Konu ile ilgili Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Vedat BAYRAM ile görüştüm. Kendileri bana tenis ile çok ilgilendiklerini ve haziran ayından itibaren herkesin katılabileceği tenis kurslarının başlayacağını ifade etti. Kursları spor akademisinden tenis eğitmenleri yönetecek. Kurslara kişi başı katılma ücretleri ise aylık beş ile yedi milyon lira civarında. Ayrıca İl Spor Müdürlüğü'ne bağlı tenis kortlarında örneği Burhan Felek tesislerinde cüzi bir kort kirası karşılığında herkes tenis oynayabilir. Bazı tenis kulüplerinin giriş ücretleri de sandığın kadar astronomik değil. Belediyelerde tenis kursları organize ediyorlar. Aylı ücretleri gerçekten fazla değil. Eğer ki, belirli bir düzeyde tenis oynuyorsan ister bir kulübe bağlı, ister İl Müdürlüğü'nden ferdi lisans çıkartıp bölge turnuvalarına katılabilirsin.

ANLAMLI JEST

Rahmetli Prof. Dr. Behbut CEVANŞİR, Türkiye'nin ilk müsabık kapalı kortunu TED'in Taksim'deki eski yerinde inşa ettirmişti. Geçenlerde Bursa Uludağ Üniversitesinde iki tane kapalı kortun açılışı vardı. Üniversite Rektörü Prof.Dr. Ayhan KIZIL, bu tesise uzun yıllar Türk tenisine hizmet etmiş Behbut abinin ismini vermesi hepimizi duygulandırdı. Açılış töreninden sonra Sayın Yılmaz, bizlere Uludağ hastanesini gezdirdi. Türkiye'de ilk defa böyle çağdaş ve uluslararası standartta olan bir Üniversite Hastanesi gördük. Hastanede en çok spor fizyolojisi ana bilim dalı bölümü ilgili çekti. Keşke bütün spor fizyolojisi bölümleri böyle modern ve tam teşekküllü olabilse, sporcuya verilen değer orada fark ediliyor. Tebrikler.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler