« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engin Kratzer: Pamukkale'den Elazığ'a

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

KULÜPLERARASI deplasmanlı birinci tenis ligi bu hafta başladı. Erkeklerde dörder takımlı üç grup var. Bayanlarda ise iki grupta dörder takım mücadele edecek. Geçen yıl erkeklerde ve bayanlarda Türkiye play- off şampiyonu olan TED kulübü bu sezonda aynı iddiasını sürdüreceğe benziyor. Son yıllarda TED'in ezeli rakibi ENKA'nın erkek kadrosunda eksilme var. Mustafa Azkara, ENKA'dan İzmir Kültürpark kulübüne transfer oldu. İzmir kulübü ayrıca Can ve Haluk Akkoyun gibi iki yetenekli tenisçiyi de takımlarına aldılar. Bu sene de play-off müsabakalarına ev sahipliği yapacak olan Kültürpark kulübü 2000 yılında şampiyonluğa aday. Bayanlarda ise yine TED- ENKA çekişmesi gündemde gibi. Bayanların play- off maçları ise birinci ligde mücadele eden Taçspor Tesisleri'nde olacak.

İKİNCİ LİG

Tenisimiz açısından en olumlu gelişme ise 2'nci lige katılan bir çok Anadolu kulübünün olması. Pamukkale'den, Şanlıurfa'ya, Elazığ'dan, Çanakkale'ye, Ordu'dan, Konya'ya toplam 24 değişik takım var. Askeri takımların tenise olan ilgilerini ayrı bir çağdaşlık imajı vermekte. İzmir Karagücü, İstanbul Havagücü ve Ankara Karagücü takımları bunların en güzel örnekleri. İkinci lige ayrı bir hava veren Kemer Country kulübü ise yeni federe oldu.

İkinci ligin statüsü değişik. Kulüpler Mayıs'ta tek devreli lig oynayacaklar. Erkekler Mersin Tenis Kulübünde, bayanlar ise Antalya Tenis İhtisas Kulübünde mücadele edecekler. Grup birincileri Ağustos sonu Orta Doğu Teknik Üniversitesinde play- off için karşılaşacaklar.

Türkiye tenis liglerinin patronu Rafet Çaltuğ'un görüşleri şöyle: Kulüplerin prestiji lige olan katılımları ve aldığı dereceler ile ölçülür. 1985 yılında ilk kez Türkiye deplasmanlı tenis ligini başlattık. Toplam 10-12 takım vardı. Bugün ise 60'a yakın kulüp iştirak ediyor. Bu tenisimiz için çok memnun edici bir gelişmedir.

YABANCI UYRUKLU TENİSÇİLER

Yeni düzenlenen lig talimatnamesinde şöyle bir kural var. Yabancı uyruklu sporcuların ikinci devre (play-off) müsabakalarında oynayabilmeleri için, takımların birinci devrede oynayacakları maçların en az üçünde oynamaları şarttır. Bence bu kuralın konması doğru. Çünkü bundan önce kulüpler yabancı tenisçileri, sözleşme gereğince sadece play-off'ta oynatıyorlardı. Yabancı tenisçi maçlar başlamadan 1-2 gün önce gelip takım havasına girmeden korda çıkıp diğer kulübün (var ise) yabancı oyuncusu ile kıran kırana maç yapıyordu. Ya da bizim yerel tenisçilerden birini (genelde rahat) yenerdi. Bu sistem bizim tenisimize hiç bir şey getirmez ve getirmeyecektir. Eğer kulüp yabancı oyuncu transfer etmek istiyorsa kendisinden uzun vadeli antrenör ve sparring Partner (antrenman partneri) olarak faydalanması gerekir. Bazı takımlarda mevcut ikinci kalitedeki yabancı tenisçileri zaten bizim tenisçileri yeniyor.

Bence bu durum karşısında kulüplerin ve federasyonun biraraya gelip yabancı uyruklu tenisçinin Türk tenisine faydalı mıdır, değil midir sorusunun çok iyi tartışmaları gerekir.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.