« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engin Kratzer: Davis Kupası'nda hedef Yugoslavya

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

Yüzüncü yılını kutlayan Davis Kupası, olimpiyatlardan sonra dünyanın en eski ve ünlü spor etkinliği olarak kabul ediliyor. Özellikle son çeyrek asırda büyük aşamalar geçirdi. İlk yıllarında çok az ülkenin katıldığı bu dev turnuvada artık yüzün çok üstünde ülke yer alıyor. Esasında bu bir dünya tenis şampiyonası. Ancak isminin bundan sonra da değişme ihtimalı yok...

Evet, Afrika, orta ve uzak doğu ülkelerinde de tenis sporu sevilip yaygınlaşınca ITF (Uluslararası Tenis Federasyonu) da buna paralel kurallar geliştirdi. Özetlersek, en güçlülerin yer aldığı bir dünya grubu var. Dünya Şampiyonu bu gruptan çıkıyor. Her yıl düşenler ve onların yerine çıkanlar var. Dünya grubunun altında ‘‘Zone’’ denilen diğer gruplar yer alıyor. Bunlar da her yıl mayıs ve haziran ayında maçlar yapıyor. Çıkan bir üst gruba çıkıyor, düşen alta iniyor, bir kısmı da olduğu yerde kalıyor.

KRİTİK GÜN 16 TEMMUZ

1999'da bizim amacımız geçen yıl yükseldiğimiz Afrika, Avrupa 2.grupta kalabilmek. Birinci gruba çıkma ümidini Mayıs'ta Norveç'e yenilerek yitirdi. Şimdi 16 Temmuz'da son şansımızı Yugoslavya karşısında deneyeceğiz. Yugoslavya da ilk maçında Fas'a yenildiği için 16 Temmuz'u takip eden üç gün sonra, ya biz ya onlar ‘‘3.gruba’’ düşecek. İşimiz gerçekten zor olsa bile bence şansımız var. Yugoslavya teniste iyi bir ülke. İlk 250 içinde adamları var. Ancak Balkanlar'daki durum nedeniyle maçın Belgrad yerine İstanbul'a alınması da bizim için çok iyi bir avantaj oldu. TED kortlarında bu avantajı kullanmamızda seyircimizin çok etkin bir rol oynayacağını sanıyorum. Bu bakımdan tenisseverleri tribünde görmek Milli Takımımıza ayrı bir motivasyon olacaktır.

MİLLİ TAKIM FORMDA

Tenis Milli Takımımızda Erhan Oral (TED), Efe Üstündağ (ENKA), Mustafa Azkara (ENKA) ve Barış Ergün (TED) son iki ay içinde satellite turnuvalarında oynadılar. Bu bizim için iyi bir avantaj sayılır. Takımın form durumu hayli iyi. Antrenör Alaaddin Karagöz de ekibi çok iyi hazırlıyor.

Bu arada Tenis Federasyonu'muza küçük bir hatırlatma yapmak istiyoruz. Davis Kupası'nda eski Davis Kupası oyuncuları büyük itibar görür. Biz de Davis Kupası oyuncularımızı davet ederek, onlara bir yer hazırlayarak şereflendirirsek güzel bir jest yapmış oluruz.
Bunları da Beğenebilirsiniz