« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engin Kratzer: 2000'lerden beklentilerimiz

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Engin KRATZER

TÜRKİYE 1900'lü yılların en başarılısını son senesinde yaşadı. ‘‘TTF'nu (Türkiye Tenis Federasyonu) 1999'da ümitlerinin büyük bir kısmını gerçekleştirdi ve amaçladığı sonuçlara ulaştı demek yanlış olmayacak. Artık bu sayfa kapandı. Şimdi yanıt aranan soru şu: Yeni milenyumda tenisimizin durumu ne olacak?’’

Çok yönlü bir soru... Biz bu yazımızda beklentilerin en önemlisi üzerinde durmak istiyoruz. Bu, tenisin ülke çapında yayılması ve binlerce insan tarafından oynanan toplumun gözde sporu haline gelmesidir. Gelişim hangi boyutlarda gerçekleşirse gerçekleşsin olumlu olarak performans tenisinde de uluslararası başarıyı getirecektir. Ümitli olmamızı gerektiren çok açık belirtiler var. Hürriyet okurları çok iyi anımsayacaklardır, son zamanlarda Tunceli, Siirt, Kurtalan gibi illerimizde tenisin başladığını, özellikle çoçukların ve gençlerin büyük ilgi gösterdiklerini yayınlamıştık. 2000 yılı Türkiye 1, 2. erkekler ve bayanlar Tenis Ligi'ne baktığımızda ümit ışıklarını görüyoruz. Pek çok yeni Anadolu şehir takımları var. Bugüne kadar isimlerini görmediğimiz tenis kulüpleri bu şehirlerin temsilcileri olarak liglere katılıyorlar. Şanlıurfa'da üç kortluk tenis kulübü açıldı. Federasyon bu sene orada GAP Kupası'nı düzenleyecek. Türkiye'nin en iyi tenisçileri Şanlıurfa'da oynayacak. Son beş yıl ki tempo devam ederse, bu şehirlerin ve kulüplerin sayısı artacak demektir. Üç büyük iller dışındaki bazı illerimizde kulüp sayıları biri çoktan aştı. İki, hatta üç kulübü ligde görebiliyoruz.

Yine sevindirci noktalardan biri üniversitelerimizde çok iyi bir konuma gelmesi. Sadece ögretim üyeleri ve öğrenciler değil, aileleri de oynuyor. Kulüp oluşturuyorlar ve Türkiye liglerine katılıyorlar. Ülkemizde 70 dolayında üniversite var. Bu çok büyük bir potansiyel. Ve hareket başladı, sürecek ve gelişecek. Avrupa'nın en genç nüfusuna sahibiz. Onbeş milyon öğrencimiz. Ondört, onaltı kuşağında yirmi milyona yakın gencimiz var. Yüzde doksanı spora yönelecek. Elbette bunları içinde tenisi seçecekler bir hayli olacak. Yeter ki biz ortamı hazırlayıp onları yönlendirelim. Evet 2000'lerden ümitli olmak için çok geçerli nedenlerimiz, dolayısıyla ümitlerimiz var.


Bunları da Beğenebilirsiniz