Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Engin Çeber işkencesinde bir ilk

OTOPSİYE sadece savcının atadığı doktor giriyor. O eskiden. Artık öyle değil.

Otopsi sonucuyla ilgili kimse bilgi alamıyor. O eskiden. Artık öyle değil.

Otopsi raporu tek nüsha yazılıyor. O eskiden. Artık öyle değil.

Türk Tabipler Birliği aracılığıyla, savcının yaptığı atama dışında, ilk kez bağımsız bir adli tıp uzmanı geçenlerde otopsiye giriyor.

Ve gerçek o uzmanın yazdığı otopsi raporuyla ortaya çıkıyor. Engin Çeber işkence olayı.

Bir dergi satarken gözaltına alınan Engin Çeber, önce karakolda, sonra cezaevinde şiddete maruz kalıyor. İşkence sonucu ölüyor.

POLİS RAPORU

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin işkenceden dolayı özür diliyor. 19 kişi açığa alınıyor. Adalet ve İçişleri Bakanlıkları olayın soruşturulması için müfettiş görevlendiriyor.

İki polis başmüfettişi olayı soruşturduktan sonra rapor veriyor:

"Engin Çeber’e gözaltında şiddet uygulanmadığı anlaşılmıştır. Gözaltında üç kez doktor muayenesinden geçirilmiş, doktor raporlarının bu bilgiyi teyit ettiği görülmüştür".

Adalet Bakanı özür diliyor. Ama, polis raporu, işkence yok, diyor.

ÇORAP SÖKÜĞÜ GİBİ

Oysa, yazılan bir başka rapor var.

Savcının atadığı dışında, bağımsız adli tıp uzmanının yazdığı rapor. Adli tıpta bir ilki gerçekleştiren girişim.

İşkenceyi çorap söküğü gibi anlatan rapor.

Türk Tabipler Birliği Engin Çeber’in otopsisi için, atanmış doktor dışında, bir uzmanı görevlendiriyor. İstanbul Tıp Fakültesi’nden Doç.Dr.N.A.

Atanmış doktor dışında otopsiye giren N.A.’nın verdiği rapor çok açık.

Tıbbi deyimlerle yazılan rapor, Engin Çeber’in belirgin, açık ve çok net biçimde işkenceden geçtiğini anlatıyor.

Polis müfettişlerinin görüşüyle yüzde yüz çelişen tıbbi bir rapor.

İSTANBUL PROTOKOLÜ

Bağımsız adli tıp uzmanının otopsiye girmesi, İstanbul Protokolü sonucu. Protokolün özü şu:

İşkence iddialarında muayene nasıl olmalı?

Muayenenin gerçeklere bağlı kalması amacıyla, otopsiye dışardan uzman giriyor. Atama dışı uzman.

Kanıtların karartılmasını önlemek üzere, bağımsız uzmanın raporu üç nüsha yazılıyor. Polis üzerinden değil, savcılığa Sağlık Müdürlüğü üzerinden gönderiliyor.

Protokolün devamı daha ilginç. Adli tıp uzmanları yargıç ve savcılara, bu gibi olaylarda, rapor nasıl olmalı, konusunu öğretiyor. Bundan sonra benzer her olayda bağımsız bir uzman olacak.

İlk kez Engin Çeber olayında uygulanan bu yöntem, işkenceyi önlemek açısından çok etkin. Polis raporları ne yazarsa yazsın.

Beşir Bey’in durumu yaş

BEŞİR Atalay haftada bir gün Kanal 7’nin toplantılarına katılıyor. Her seferinde kanalın yönetim kurulu başkanı Zekeriya Karaman ile samimiyeti kimsenin gözünden kaçmıyor. Bakan olmadan önce.

O toplantılara katılma nedeni var. Orada danışman.

Ayrıca Kanal 7 yöneticileriyle bir firmada ortak. Firma kurucularından birisi de Beşir Atalay. CHP Grup Başkan Vekili Kemal Kılıçdaroğlu bu ortaklığın belgelerini açıklıyor.

Deniz Feneri davasında yolsuzluk iddiasıyla Almanya’da suçlanan Kanal 7 ile ilgili şimdi Türkiye’de soruşturma başlayacak. AKP’ye zor gelse de, bu olacak.

Yani, İçişleri Bakanı şimdi eski ortağını ve danışmanlık yaptığı şirketi sorgulamak üzere, emniyeti harekete geçirecek. Bu nasıl olacak?

Böyle durumlarda insanlar görevlerinden istifa ediyor. "Ahlaki olmaz" diyerek, istifa ediyor. Beşir Bey klasını konuşturup, istifa eder mi? Sanmıyorum, ama başı çok ağrıyacak, o belli.http://www.hurriyet.com.tr/kultursanat/10189218.asp?gid=62&sz=8728
X