Gündem Haberleri

  Engin Çeber davasında savcı ağırlaştırılmış müebbet istedi

  Timur TARLIĞ-Özgür ARSLAN/İSTANBUL (DHA)
  06.08.2012 - 15:30 | Son Güncelleme:

  Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde “işkence ve kötü muamele” sonucu öldüğü iddiasına ilişkin davada mütalaasını veren cumhuriyet savcısı, tutuklu sanıklar Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi'nin “netice sebebiyle ağırlaştırılmış işkence” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” cezası verilmesi görüşünde olduğunu bildirdi.

  Sarıyer’deki polis merkezi ve Metris Cezaevi’nde uğradığı işkence sonucu öldüğü iddia edilen Engin Çeber’in davasında Cumhuriyet Savcısı Erdal Şenol, mahkeme heyetine 6 sayfalık mütaala sundu.

  Mütaalada, infaz koruma memurlarından Murat Çise, Yavuz Uzun hakkında işkence suçundan 3’er kez 12 yıla kadar hapsine, Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu’nun görevi ihmal suçundan beraatini, yine Cezaevi 2. Müdürü Fuat Karaosmanoğlu’nun görevi kötüye kullanmak suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapsini, infaz koruma memurlarının suçu bildirmeme suçundan beraatini, Cezaevi Doktoru Yemliha Söylemez’in 3 yıldan 8 yıla kadar hapsini, polis memurları Mehmet Pek, Abdülmuttalib Bozyel ve Aliye Uçak’ın işkence suçundan 3’er yıldan 12’şer yıla kadar hapislerini, diğer polis memurları hakkında ise mahkumiyetlerini gerektirecek yeterlilikte delil bulunamadığından ayrı ayrı beraatları talep edildi.

  İnfaz koruma baş memurları Selahattin Apaydın ve Sami Ergazi’nin işkence suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisleri, infaz koruma memuru Nihat Kızılkaya’nın işkence suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapisleri istendi. Mahkeme heyeti duruşmayı 1 Ekim 2012 tarihine erteledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı