Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Engin Altay: Halaçoğlu'nun ikinci bir ayıbı oldu

  Hürriyet Haber
  08 Temmuz 2015 - 01:53Son Güncelleme : 08 Temmuz 2015 - 01:35

  MHP Kayseri milletvekili ve eski grup başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, CNN Türk’te yayınlanan 'Her Şey' programına konuk oldu. Halaçoğlu’nun ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da programa katıldı. Meclis Başkanlığı için CHP ile yapılan görüşmeyi anlatan ve " Baykal'ı destekleseydik 'Dinsiz bir partinin adamını seçtiniz' diye eleştirilecektik" açıklamasını detaylandıran Halaçoğlu, "Benim burada söylediğim AKP tarafından veya kamuoyunda böyle nitelendirilen bir şekilde olduğu için bize bu defa da böyle yükleneceklerdi." diye konuştu. Halaçoğlu'nun bu açıklaması CHP'li Engin Altay'ı kızdırdı.

  Meclis Başkanlığı seçimi öncesinde CHP ile görüştüğü ortaya çıkan MHP'li Yusuf Halaçoğlu CNN Türk canlı yayınında Mirgün Cabas'ın sorularını yanıtladı.

  Öğle saatlerinde yaptığı, "Baykal'ı destekleseydik, AKP’nin tabiriyle, 'dinsiz bir partinin inançsız bir partinin adamını seçtiniz' diye bize yükleneceklerdi" ifadelerini detaylandıran Halaçoğlu, canlı yayında şöyle konuştu:

  “MHP ‘AKP’nin tabiriyle dinsiz, inançsız bir partinin adayını seçtiniz’ diye bir şey söyledim. Bakın ben ‘dinsiz’ demedim CHP’ye. Böyle bir söyleme kimsenin yetkisi ve hakkı yoktur zaten. Kimin dinsiz olup olmayacağına cevap verecek olan Cenab-ı Allah’tır. Benim burada söylediğim AKP tarafından veya kamuoyunda böyle nitelendirilen bir şekilde olduğu için bize bu defa da böyle yükleneceklerdir.” dedim.
  Zira biz burada ne İsmet Yılmaz’ı ne de Deniz Baykal’ı desteklemedik.
  Biz kimseyi dinlemeden doğru bildiğimizi yaptık. Doğru bildiğimizi yaptığımız halde CHP’liler bize ‘İsmet Yılmaz’ı seçtirdiniz dolaylı olarak’ diye bir takım iddialarla yüklendiler. Biz de diyoruz ki ‘Burada sizin aslında seçtirdiğinizi düşünüyoruz.’ Ekmeleddin İhsanoğlu’nu biz aday olarak gösterdik. İhsanoğlu kimdi, CHP’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde bize gösterdiği adaydı. Ve bugün biz de onu aday gösterdik.
  Biz burada eğer Baykal’ı destekleseydik ‘böyle denen bir kişiyi desteklediniz’ diye bize yükleneceklerdi. Öyle de yapsak yükleneceklerdi, böyle de yapsak yükleneceklerdi. Dolayısıyla biz kimseye beğenilmek için böyle bir girişimde bulunmadık diyorum. “


  "HALAÇOĞLU'NUN İKİNCİ VE DAHA BÜYÜK BİR AYIBI OLDU"


  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Halaçoğlu’nun açıklamalarının ardından CNN Türk’e konuk oldu. Halaçoğlu'nun "Benim burada söylediğim AKP tarafından veya kamuoyunda böyle nitelendirilen bir şekilde olduğu için bize bu defa da böyle yükleneceklerdi." açıklaması, CHP'li Engin Altay'ı kızdırdı.

  Altay şöyle konuştu:

  “Meclis Başkanlığı bizim için bitmiştir. Siyasi partiler olarak artık tartışmamız gereken bir hâl yoktur. Sayın İsmet Yılmaz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin meşru başkanıdır. Kendisine hayırlı olsun. Başarılar da diliyorum.
  Halaçoğlu’nu tanıyorum, sever sayarım. Kendisi tarihçidir, üslupludur. Nasıl böyle bir talihsiz beyanda bulundu, anlamak mümkün değil. Kanım dondu adeta. Halaçoğlu’nun böyle bir ithamda bulunmasını çok yadırgadım, çok üzüldüm. Keşke ağzından bu cümle çıkmasaydı. Eminim kendisi de çok üzgündür.
  Halaçoğlu biraz önce ‘Kamuoyunda böyle nitelendiren’ diye bir söz söyledi. Bence bu Halaçoğlu’nun ikinci ve daha büyük bir ayıbı oldu. Özrü kabahatinden büyük deriz ya…
  Mübarek bir aydayız. Kimsenin, inanç sorgulama hakkı yoktur. Kimin ne kadar iyi bir Müslüman olduğun, Cenab-ı Allah’tan başka bilecek bir merci yok. Kimsenin elinde öyle bir terazi yok. Artık zikirmatikler çıktı. İnsanlar basıp, zikir teşbihler yerine zikirmatikler kullanıyorlar. Sayın Halaçoğlu sanırım bizim bilmediğimiz bir teknoloji ile bir ‘inançmatik’ satın almış. Ama hoş değil. Ben cevap vermeyi bile bir zuhl sayarım. Bu mübarek ayda Halaçoğlu’nu da Allah’ın takdirine havale etmekten başka bir diyeceğim bir şey yoktur. Söylenen söz ayıptır. Çıkıp bir özür dilemesini beklerdim.
  ‘Kastım o değil’ demesini beklerdim. Halaçoğlu’nu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.”

  Engin Altay: Halaçoğlunun ikinci bir ayıbı oldu

  Engin Altay: Halaçoğlunun ikinci bir ayıbı oldu

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı