Ege Haberleri

  Engin: “AKP CHP'de kavga çıksın diye bekliyor”

  Utku BOLULU İZMİR (DHA)
  29.09.2013 - 01:25 | Son Güncelleme:

  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin, AK Parti'nin CHP'de kavga çıkmasını ve bu kavgadan beslenerek yerel seçimde birkaç ilçeyi kazanmak için beklediğini söyledi.

  CHP Parti Okulları'nın Yerel yönetimler seçimi aday adayları eğitimi kapsamında İzmir-Manisa ve Balıkesir'i kapsayan 5. toplantısı Hilton Oteli'nde başladı.

  İki gün sürecek eğitim toplantılarının her birine 250'şer yerel yönetim başkan ve meclis üyesi aday adayları katıldı.

  Eğitimleri CHP milletvekilleri Musa Çam ve Hülya Güven de izledi.

  CHP İl Başkanı Ali Engin, 200'ü belediye başkan adayı olmak üzere meclis üyeleri dahil toplam 2300 aday adayının olduğu İzmir'in tüm bölgelerini kapsayan 5. eğitim toplantısını gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Aday adaylarının toplantılarda kentle ilgili hayallerini ve projelerini anlattığını bir sinerji oluştuğunu belirten Engin, “İzmir'de 2300 varsa bunlardan dörtte üçü aday olmayacak. Dörtte biri aday olacak. Diğer arkadaşlar yaşadıkları yere, partiye katkıya devam edecekler. Demokrasi böyle bir rejim. Birlikte davranma yaşamayı öğrenme, birlikte yaşamanın hak ve hukukuna riayet etmektir” dedi.

  ADAY ADAYLARINA: YARIŞI DIŞARIYA TAŞIRMAYIN

  Engin, aday adaylarına yaptıkları çalışmalarla ilgili uyarıda da bulundu.

  Engin, “Bu parti içi bir yarış. Bunu vatandaşa, dışarıya aksettirmemek lazım. Binlerce insanın sokakta broşür dağatarak, afiş asarak, seçim büroları aşarak çalışma yapmamız olmaz. Demokrasi böyle işlemez. Önce parti adayları belli olacak. Parti karar vericileri karar verecek. Bu parti içi yarışı aşırı olarak sokağa taşırmak enerji ve maddi kayba da neden olacaktır. Bu konuya dikkat edelim” dedi.

  GEZİ OLAYLARI SEÇİMİ ETKİLEYECEK

  İzmir'de 18 yaşına giren gençler nedeniyle her gün yeni 250 seçmen oluştuğunu belirten Engin, 5 yıl önceki yerel seçimde belediye başkanı için oy kullanmamış hayatında ilk defa oy verecek 400 bin insan olduğunu, ayrıca Bütünşehir yasasıyla yeni bağlanan köy ve beldelerin de Büyükşehir için oy kullanacağını söyledi.

  Yerel seçimlerde yeni bir durum yaşanacağını, hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağını belirten Ali Engin, yeni seçmenlerin yanı sıra bir Gezi olayları etkisinin de seçime damgasını vuracağını söyledi. Gezi olaylarının siyasi, sosyal yaşam ve belediyeciliği de etkileyeceğini dile getiren Engin

  “Bu tabii bizim açımızdan böyle. Başbakan Tayyip Erdoğan'ı şimdilik ilgilendiren bir durum yok gibi görünüyor. Ondan bu süreci doğru değerlendirmesi bekleyemeyiz herhalde. Erdoğan yeni Türkiye'yi yeni dünyayı değil, eski Türkiye'yi temsil ediyor. Bunu doğru işlememiz lazım. Önceden Ak Parti Türkiye'yi AB'ye sokacaktı, demokrasi getirecekti. Darbecilerden hesap soracaktı. Kentler zenginleşecek, kalkınacak ve ülkeye istikrar gelecekti. Ama artık Erdoğan ve AKP istikrarsızlığın nedenidir. Gezi olayları bu çerçevede değerlendirilmelidir” dedi.

  AKP'NİN BİLMEDİĞİ

  Ali Engin, 5 milyon nüfuslu İzmir'de 3 milyon 50 bin seçmenin 1 milyon 540 bininin kadın olduğunu söyledi.

  Hizmet odaklı çaba gösterdiklerini ve yerel seçimde 30 ilçeyi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni yeniden yüzde 55-60 oy oranıyla kazanmak istediklerini söyledi.

  İzmirlilerin aslında toplum çıkarı için kimi seçeceğinin kararını verdiğini belirten Engin

  ” AKP de bunu çok iyi biliyor. Bilmediği bir şey var. Bizden kavga bekliyor. Ancak CHP artık eski CHP değil. Yeniden organize olan CHP'liler yeni filizlerle birlikte yoluna devam ediyor. AKP CHP'de kavga çıksın da birkaç ilçede bu kavgadan beslenerek Seçimi alalım diye bekliyor. Böyle bir şey olmayacak. Müsade etmeyeceğiz. Kente, çocuklarımıza iyi bir miras bırakalım” dedi.

  ESKİ BELEDİYE BAŞKANLARNIN ÖZÜR BORCU VAR

  Engin, geçmişte görev yapan belediye başkanlarının İzmir'e ve kente özür borcu olduğunu söyledi.

  Yıllarca kanalazisyonun köreze aktığını, eski eserlerin korunmadığını yıkıldığını belirten Engin, “Biz doğru başlangıçla, popülizm rant baskısı, yandaşlığa dur diyeceğiz. Bu kentte yeni planlar yapılacak. Yeşil alanlar, otoparklar, sosyal donatı alanları olacak. 30 yıl sonrasının planlarını okuyabileceksiniz. İzmirliler artık böyle belediye başkanları istiyor. Gezi olaylarına katılanlar böyle yöneticiler istiyor. Buna hazırlanmamız lazım. İzmir'in yeniden tasarlanması lazım. Yeniden yapılanmalı demiyorum. Bir mahallede yapılacak olumlu gelişmeler kentin tamamına değer katacak” dedi. Yerel yönetimler olarak yetkiyi doğru kullanmak gerektiğini belirten Engin, Özelleştirme İdare Başkanlığı'nın Bornova Ağaçlı Yol'daki Karayolları'na ait yeşil alan ile Mavişehir sahilindeki yeşil alanın imar planı değişikliği sonrası satılmasını olumsuz örnekler olarak gösterdi. Engin, “Mavişehirde 6 milyon TL'ye yeşil alan olarak sattıkları alanı imara açtılar. Değeri 1 yıl içinde 100 milyon TL oldu” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı