ANKARA HABERLERİ

Engelsizlere özel seminer

Hürriyet Haber
15.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara’da bulunan yaklaşık 20 Lions kulübünün Engelliler Günü kapsamında düzenlediği “Engellilerin Engelsizlere Özel Semineri” konulu panel, Bayındır Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Hürriyet Haber

Uluslararası Lions 118-U Yönetim Çevresi Genel Yönetmeni Nazım Geyikçi, panelin açılışında yaptığı konuşmada, uluslararası lions kulüpleri birliğinin engellilerin sorunlarına yönelik birçok çalışmaya imza attığını, hizmet aktiviteleri yürüttüğünü belirtti.

Toplantının engelli bireylerin anlattığı kadarıyla “onları” anlamayı sağlayacağını ifade eden Geyikçi, “Hiçbir lionun engelli kardeşlerimizi, dostlarımızı, arkadaşlarımızı daha az şanslı gördüğüne inanmıyorum. Onlar daha az şanslı kişiler değiller, görme engelliler gördüğünü zannedenlere, işitme engelliler duyduğunu zanneden insanlara yetenekleriyle fark yaratabilir. Bizim en büyük engelli olmaktan kurtulmamız için bu tür etkinliklere katılmamız gerek” dedi.
Panelin oturum başkanlığını yapan Anıttepe Lions Kulübü 3. Başkan Yardımcısı Ali İlhan, toplumu oluşturan bireylerin tümümün sağlıklı olmasının beklenemeyeceğini dile getirerek, “engelli” tanımı üzerinde durdu.

Engeli kucağında buldular

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Yusuf Çelebi, sadece 3 Aralık’ta değil, bütün günlerde engellilerin hatırlanması ve sorunlarının konuşulması gerektiğini söyledi. Lions kulüplerinin gittikleri bölgelerde engelli sorunlarına yönelik güzel çalışmalara imza attığına değinen Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de özürlülerle ilgili bazı düzenlemeler yapılmış. Bu düzenlemeler kendiliğinden yapılmamıştır. Geçmişte sivil toplum örgütlerinin verdiği emekler ağaç olmuştur ama meyvesi yoktur. Özürlülerin bu toplumun bir bireyi olduğunu kabul etmemişiz. Engelliler istedikleri için engelli olmadılar, talep de etmediler engelli olmayı, engeli kucağında buldular.
İstihdam ve eğitimden bahsederken ulaşımdan da bahsetmeliyiz. Ulaşım erişebilirlik demektir. Engellilerin eğitilebilmesi için okula gitmesi, okula gidebilmesi için ulaşımda sorun yaşamaması gerekir. İşe gitmesi için de aynı süreç geçerlidir. Ulaşım aşılmadığı sürece erişim sağlanamaz.”

Eskiden sağlıklıydım beş yıldır engelliyim

TÜRKİYE Omurilik Felçlileri Derneği Ankara Şube Başkanı Yıldırım Yılmazoğlu da 30 Mayıs 2004’te geçirdiği bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeyle yaşamaya başladığını belirterek, “Daha önce sağlıklı bir bireydim, engelli nedir bilmezdim. Engelli bireylerin içinde sağlıklı bireyler yok olduğu sürece, ortopedik engelli bireylerin işi zorlaşacaktır” dedi.

Ortopedik engellilerin en büyük sorunlarından birinin “barınma” olduğunu vurgulayan Yılmazoğlu, şunları kaydetti.

“Bizlerin her sağlıklı bireyin manevi desteğine ihtiyacımız var. Altını çizerek belirtmek istiyorum maddiyattan ziyade maneviyata ihtiyaç duyuyoruz. Ankara şubesi olarak altı engelli arkadaşımıza bilgisayar eğitimi veriyoruz. Onlar, eğitimin ardından Ostim’de web tasarımı yapacaklar. İstiyoruz ki bütün engelli kardeşlerimize istihdam alanı yaratılsın.

Engelliler ve aileleri birçok sorun yaşıyor. Avrupa’da engelli köpeğini sokakta gezdirirken, Türkiye’de sokağa çıkmaya korkuyor. Aileleri de eve mahkum oluyor. Biz Milli Eğitim Bakanlığı’ndan rica ediyoruz. Engelliyi anlatan dersler konulsun müfredata, çocuklarımız engelliyi bilmiyor. Hepiniz potansiyel engellisiniz bizlerin ikinci kez engelli olma şansı yok, bizlere acımayın, bizleri anlayın.’’

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Engelsizlere özel seminer haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:09
 • Guneş
  07:56
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı