"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Engelsiz yaşama engelsiz yarışmalar

ENGELSİZ İzmir 2013 kapsamında sanat yarışmaları düzenleniyor. Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin sorunları ve çözümlerine yönelik Türkiye’de ilk kez uluslararası bir kongre düzenliyor. 30 Ekim-3 Kasım 2013 tarihleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZFAŞ tarafından, “Uluslararası Katılımlı Engellilerin Kentsel Sorunları ve Çözümleri Kongresi” gerçekleştirilecektir. “ENGELSİZMİR 2013” bilimsel bir kongre olmasının yanında, kongre sürecinde kentsel yaşamda engellileri görünür kılacak bir dizi sanatsal ve kültürel etkinliği de kapsamaktadır. Bu süreçte düzenlenen “Engelsiz İzmir Stratejik Planı” arama konferansı ve “Engellilerin Üretime Katılma Stratejileri” konulu ara konferansın ardından şimdi de “Engelleri Kaldıralım” temalı sanat yarışmaları düzenleniyor. Pınar ve DYO A.Ş. ana sponsorluğunda; Güzelyalı Rotary Kulübü ve Yaşar Üniversitesi işbirliği ile düzenlenecek Kısa Film, Karikatür ve Fotoğraf dallarındaki yarışmalarla engelli sorunlarına farklı bakış açıları ile dikkat çekiliyor. Yaşar Üniversitesi bu çalışma kapsamında düzenlenecek olan kültürel etkinliklere hem ev sahipliği yapacak, hem de bu etkinliklerin organizasyon ve yürütülme aşamalarında yer alacak.
Sanat yarışmaları, engelleri sanatsal bakış açısı ile kaldırmayı ve sanatsal üretimi artırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışmalar İzmir Büyükşehir Belediyesinin konu ile ilgili diğer sosyal çalışmalarına da destek niteliğindedir. Kısa Film ve Fotoğraf yarışmaları ulusal kategoride, Karikatür yarışması ise uluslararası kategoride düzenlenmektedir. Ödül alan eserler, hem törenle birlikte sergilenerek sanatseverlerle buluşacak, hem de daha sonra engellilere yönelik çeşitli sosyal kampanyalarda kullanılacaktır. Yarışmaların ödül töreni ekim ayında Yaşar Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir. Yarışmalarla ilgili ayrıntılı bilgi için www.engelsizkongre.org adresinden “Yarışmalar” bölümüne tıklanarak, yarışma şartnameleri, başvuru formları ve detaylı bilgi elde edinilebilir.
Engelsiz İzmir Sanat Yarışmaları için son katılım tarihleri şöyle:

- Ulusal Fotoğraf Yarışması: 31 Ağustos 2013

- Uluslararası Karikatür Yarışması: 2 Eylül 2013

- Ulusal Kısa Film Yarışması: 20 Eylül 2013

Engelsiz yaşama engelsiz yarışmalar

 

X