'Engelsiz Meydan'a Yaratıcı Ekonomiye Destek ödülü

Hürriyet Haber
27.01.2012 - 16:40 | Son Güncelleme:

TTNET’in, "Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek" adlı kurumsal sosyal sorumluluk projesinin 2011 etabının en başarılı projesi, Koç Üniversitesi’nde gerçekleşen ödül töreninde sahibini buldu. "Bakqu" ve "Engelsiz Meydan" isimli projeler birinciliği paylaştı.

 

Türkiye’de yaratıcı ekonominin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla "Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek” adıyla sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk projesini hayata geçiren TTNET, 26 Ocak Perşembe günü yapılan ödül töreninde en başarılı projeleri seçti.

Ödül töreninde, Aralık 2011’de yapılan ön jüri elemesinde, 60 proje arasından seçilen Timebox, Engelsiz Meydan, Estetik Motifler, Sosyoport ve Bakqu adlarındaki 5 proje, ana jürinin değerlendirmesine sunuldu.

Jüriyi, TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Jüri başkanı sıfatıyla Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı ve Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, NTVMSNBC Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Yeşiltepe, İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Fatoş Karahasan, Koç Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Karabatı, Kabataş Eğitim Vakfı Eski Başkanı ve Mütevelli Heyeti Üyesi Erdal Dumanlı ve Lab-X Kurucu Ortağı Ulvi Sami oluşturdu.

Ödül töreninde konuşan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “TTNET olarak, Birleşmiş Milletler tarafından sıra dışı bir ekonomi yaklaşımı olarak tanımlanan “yaratıcı ekonomi” kavramını sahipleniyoruz. Bireylerin yerel zenginliklerini, yetenekleri ile ekonomik bir değere dönüştürerek üretime kattığı yaratıcı ekonominin, ülkemizin kalkınmasında önemli bir yeri olacağı inancındayız. Dünyadaki GSH’nin yüzde 7.3’ü yaratıcı ekonomi tarafından oluşturuluyor ve bu yeni ekonominin yıllık büyüme hızı yaklaşık yüzde 10 olarak hesaplanmaktadır. AB ülkelerindeki toplam işgücünün yüzde 3.1’i (5.8 Milyon kişi) yaratıcı ekonomi tarafından istihdam edilmektedir. Türkiye’de ise yeni ekonomi ile canlılık kazanan bilişim sektörü, toplam işgücünün yüzde 11’ini istihdam etmektedir.* Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek”  projemiz ile Türkiye’de yaratıcı ekonomiyi tanıtmayı ve gençlerimize vizyon kazandırmayı amaçlıyoruz. Çünkü gençlerimizin, Türkiye’yi bilgi toplumuna dönüştürme yolunda en büyük güce sahip olduğunu düşünüyoruz. TTNET olarak Türkiye’de yaratıcı ekonomi kavramına sahip çıkıyoruz. Bizlere destek olan tüm kamu ve özel sektör temsilcilerine, üniversite yönetimine ve akademisyenlerine teşekkür ediyorum” dedi.

 Jüri Başkanı Faruk Eczacıbaşı yaptığı konuşmada; “TTNET, genç girişimcilerin yaratıcılığını ve yenilikçiliğini desteklerken, yaratıcılığı ve inovasyonu bir yaşam biçimi olarak benimsemenin önemini vurguluyor. İktisatçılar artık, yenilikçiliğin, uzun vadeli büyüme için en önemli unsur olduğunda görüş birliği içindeler. Yenilikçilik, sihirli bir değnek değil, ekonomik kalkınma ve büyümenin gerçek bir aracıdır. Girişimciler olarak Türkiye’nin gizli kalmış yenilikçilik yeteneğini dünya çapında sergilemek için en doğru zamandayız. Yenilikçilik yeteneğimizi dünyaya sergileyecek olanlar, TTNET’in Yeteneğe Destek Yaratıcı Ekonomiye Destek projesi kapsamında öne çıkan arkadaşlarımız gibi hızlı ve esnek hareket edenler olacaktır” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı