ANKARA HABERLERİ

Engelsiz klipler göz-kulak oldu

Murat YILMAZ
02.09.2017 - 14:02Son Güncelleme :

Ankaralı Mevlüt-Sevil Sağlam çifti, engellilere yardımcı olmak amacıyla çeşitli şarkılara işaret diliyle 5 yılda 41 klip çekti. Kendilerinde ve ailelerinde engelli bulunmadığına dikkat çeken genç çift, işitme engellilerin yanı sıra Ebru Gündeş, Hakan Peker gibi sanatçılardan da teşekkür aldı.

Murat YILMAZ

Ankaralı Mevlüt-Sevil Sağlam çifti, engellilere yardımcı olmak amacıyla çeşitli şarkılara işaret diliyle 5 yılda 41 klip çekti. Kendilerinde ve ailelerinde engelli bulunmadığına dikkat çeken genç çift, işitme engellilerin yanı sıra Ebru Gündeş, Hakan Peker gibi sanatçılardan da teşekkür aldı. İşitme engellilere yardımcı olmak amacıyla gönüllü olarak işaret dili öğrenen Ankaralı Mevlüt-Sevil Sağlam çifti, şarkılara çektikleri işaret dili anlatımlı kliplerle 5 yıldır işitme engellilerin yaşamına renk katıyor. 6 yıllık evli olan Sağlam çifti, kendilerinde ve ailelerinde engelli bulunmadığına dikkat çekerek çalışmaları tamamen sosyal sorumluluk için yaptıklarını belirtiyor. İşitme engellilerin yanı sıra Ebru Gündeş, Hakan Peker gibi sanatçılardan da teşekkür aldıklarını kaydeden Mevlüt-Sevil Sağlam çifti gönüllü kliplerin hikayesini Hürriyet Ankara’ya anlattı:

ŞARKILI KLİPLER EN İYİ YÖNTEM

“Tamamen sosyal sorumluluk olarak başladı. İşitme engellilerin olduğu derneklere giderek güzel dostluklar edindik, gönüllü olarak arkadaşlara yardımcı olduk. Bir süre sonra eşimin hamile olduğunu öğrendik ve bu süre içerisinde işaret dilinden ve işitme engellilerden biraz uzak kaldık. İşaret dili pratik yapılmadığında kısa zamanda unutuluyor. Öğrendiklerimizi unutmamak adına evde şarkıları işaret diline çevirmeye başladık. Bu yöntem işaret dili kelimelerini akılda tutmak için en iyi yöntemlerden biri. Evde çevirdiğimiz bir kaç şarkıyı kaydederek Youtube üzerinden paylaştık. İşitme engellilerden ve ailelerden çok olumlu tepkiler aldık.

Engelsiz klipler göz-kulak oldu

ENGELLİLERDEN İSTEKLER GELDİ

İşitme engelli arkadaşlardan şarkı çevirisi istekleri gelmeye başladı. Şarkıları görsel olarak daha iyi anlayabilmeleri için çevirileri kliplendirmeye başladık. Öte yandan işitme engelli olmayan insanlardan da yoğun şekilde mesajlar almaya başladık. İnsanlar bu klipler sayesinde az da olsa işaret dili öğrenip etrafındaki engellilere yardımcı oluyorlarmış. İşaret dili hakkında hiç bilgisi olmayan bir sürü insan tesadüfen gördüğü bu videolar sayesinde eğitim almaya başlamış. Birine yardımcı oluruz diye başladığımız işaret dili serüvenimiz yüzlerce insanın işaret dili hakkında bilgi sahibi olmasına, hatta eğitim almasına vesile oldu.

Engelsiz klipler göz-kulak oldu

KIZLARI DA ARTIK KLİP ÇEKİYOR

Çektiğimiz klipler, okullarda, yurtlarda, derneklerde ve kurslarda özellikle öğretmenler tarafından öğrencilerine işaret dili öğretilmek üzere kaynak olarak kullanılıyor. Bunları gördükçe çok mutlu oluyoruz. Şu anda 4 yaşına yaklaşan kızımıza da işaret dili eğitimi vermeye başladık ve çocukların da seveceği şarkıların çevirilerini artık kızımız yapıyor. Bu da çocuklu ailelerin kendi çocuklarına eğitim vermeleri için örnek oluyor. Ailelerimizde hiçbir engelli birey olmamasına rağmen, böyle bir şey yapıyor olmamız insanlar tarafından da takdirle karşılanıyor. Şu anda Youtube’daki kanal üzerinden paylaştığımız 41 işaret dili klibimiz var. Toplamda 6 milyon izlenmeyi geçmiş durumdayız.”

Engelsiz klipler göz-kulak oldu

KAMERANIN ÖNÜ DE ARKASI DA BİZDE

Zamanlarının büyük bölümünü kendi işlerine ve kızlarına ayırdıkları için video çekimine vakit ayırmanın zor olduğunu belirten Sağlam çifti, “Elimizden geldiğince Ankara’daki farklı mekanları seçip klip tarzında videolar çekiyoruz. Ankara’yı da az da olsa tanıtmış oluyoruz. Video çekimleri kolay olmuyor. Kameranın önüne geçen biz olduğumuz gibi kamera arkasında da yine biz varız. Kameraman, yönetmen, oyuncu, kurgu-montaj hepsini sadece ikimiz yapıyoruz. Çekimler bizi hayli zorluyor. Ama videoyu paylaştığımızda aldığımız geri dönüşler bütün yorgunluğumuzu alıyor. Sadece izleyicilerden değil şarkılarını çevirdiğimiz sanatçılardan da tebrikler geliyor. Özellikle Gökhan Özen, Mustafa Ceceli, Ebru Gündeş, Hakan Peker gibi sanatçılarda yaptığımız videoları kendi sosyal medya hesaplarından paylaşarak teşekkürlerini iletti” dedi.

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Engelsiz klipler göz-kulak oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Eylül 2017 tarihinde saat 14 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Engelsiz klipler göz-kulak oldu haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  13 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:54
  • Akşam
   18:21
  • Yatsı
   19:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı