Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Engelsiz ‘fidancılar’ mezun oldu

  Hürriyet Eğitim
  30.06.2017 - 15:01 | Son Güncelleme: 30.06.2017 - 15:02

  Zihinsel engellilerin istihdama katılmasına olanak sağlamak amacıyla gerçekleştirilen ‘Biz Bunu Yaparız’ projesi kapsamında Ege Üniversitesi Bayındır MYO fidancılık eğitimi alan zihinsel engelli sekiz genç, düzenlenen törenle mezun oldu.

  Sekiz zihinsel engelli genç mezun oldu. Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği (KAZED) ve Ege Üniversitesi Bayındır Meslek Yüksekokulu (MYO) tarafından, Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) desteğiyle düzenlenen ‘Biz Bunu Yaparız’ adlı proje, sekiz zihinsel engelli gencin hayatına dokundu. Zihinsel engellilerin alacakları eğitimlerle istihdama katılmalarının yolunu açmak için düzenlenen proje sonunda katılımcılardan Murat Durmaz, Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir firmada işe başladı. Durmaz, çalıştığı için çok mutlu olduğunu belirtti. Törende gençler sertifikalarını, eğitimde katkısı bulunan akademisyenlerden aldı.

  KAZED Başkanı Tülin Topuzoğlu, Bayındır MYO Müdürü Doç. Dr. Aslı Güneş’in ev sahipliğinde düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, Bayındır Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gerdan, İŞKUR Temsilcisi Şahper Akman ile gençlerin aileleri katıldı. Mezuniyet belgelerini almalarının ardından madalya ve hediyeler takdim edilen gençler, fidancılık eğitimi almaktan ve üniversiteli gençlerle birlikte olmaktan mutlu olduklarını söyledi.

  50 ton toprak işlediler

  KAZED Başkanı Topuzoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, projenin sürdürülebilirliğine dikkat çekti ve “İlki Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği’nde gerçekleştirilen projenin verdiği eğitim kadar sürdürülebilir olması önemliydi. Biz Bayındır’da ticari ürün üretimi şansını elde ettik. Yaklaşık 50 ton toprakla tüp doldurma, çelik kesme, saksılama ve dikim gerçekleştirilerek ve bir fidan denizi yaratıldı” dedi. Altı ay boyunca sekiz gencin haftada beş gün, üç saat çalışmayla bu üretimi gerçekleştirebildiğine dikkat çeken Topuzoğlu, “Bu gençlerin insan onuruna yaraşır şekilde hayatını sürdürebilmesi için onlara maddi destek yapmak yerine çalışabilecekleri bir sistem kurulması gerekli” diye konuştu.

  Engelsizmir’e ilham oldu

  Farkındalık yaratma çalışmalarının önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan ise şunları söyledi:
  “Türkiye’de engellilerin çalıştırılmasına yönelik yasa var. Ancak özellikle özel sektör, cezasını ödüyor ve engellileri çalıştırmıyor. Bu bilincin yıkılması ancak böyle projelerle olacak. ‘Biz Bunu Yaparız’ projesi bize de ilham verdi. 2018 yılında yapılacak olan Engelsizmir Kongresinin teması istihdam ve üretim modelleri olacak.”

  Firmalarla iletişim ağı güçlendirilmeli

  Projede yer alan her bir gencin, tarımsal üretim konusunda bedensel işgücü olarak yeterli, iş disiplini açısından çok özverili olduğunu belirten Bayındır MYO Müdürü Doç. Dr. Aslı Güneş, engelli gençleri çalıştırmak isteyen firmalarla gençler arasında bir iletişim ağı kurulması gerektiğini anlattı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı