"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Engelsiz Alışveriş Merkezi Deneyimi

Merhabalar sevgili okurlar.

Bir önceki yazımda geçtiğimiz Çarşamba günü Engelsiz Alışveriş Merkezi Armoni Park’a yapmış olduğum ziyaretten söz etmiştim sizlere.

Doğrusunu isterseniz her ne kadar engelsiz olduğunu söylediyseler de, ne demek istediklerini oraya gidinceye kadar tam olarak tasavvur edememişim. Armoni Park Alışveriş Merkezi’nde “Engelsiz AVM Projesi” hayata geçirilmiş. Amaç herkes için erişilebilir ve kullanılabilir ortamlar oluşturulması. İşitme, görme ve bedensel engelli bireyler bu alışveriş merkezinde rahatça hareket edebiliyor.

Engelsiz Alışveriş Merkezi Deneyimi

Engelsiz Alışveriş Merkezi Deneyimi

ARMONİ PARK ALIŞVERİŞ MERKEZİ'NDE 'ENGELSİZ AVM PROJESİ' HAYATA GEÇTİ / FOTOGALERİ
Alışveriş merkezi görme engelli arkadaşlarımızı duyumsanabilir yürüme yolları ile karşılıyor ve danışma masasına yönlendiriyor. Danışma masasında arkadaşlarımıza, alışveriş merkezi genelinde bulunan “alan bilgilendirme sistemi”nden yararlanmaları için “step hear” adı verilen bir cihaz veriliyor. Bu cihaz saat gibi kola takılıyor. Ziyaretçi cihazın üzerindeki düğmelere basarak alışveriş merkezinin neresinde olduğunu, yolunun üzerinde hangi dükkânlar bulunduğunu öğrenebiliyor. İsteyen ziyaretçiler bu cihazın da yardımı ile Latin ve Braille alfabeli kabartma harita üzerinden herkes gibi kat planlarını inceleyebiliyorlar. Görme zorluğu ve renk körlüğü çeken ziyaretçilerin alışverişlerini kolaylaştıracak bir diğer destek aracı ise “konuşan” renk tanıma cihazı. Bu cihaz herhangi bir ürünün üzerine konduğunda ürünün rengini söylüyor. Ayrıca her mağazanın kapısında bir de Braille alfabesiyle yazılmış tabelâ var. Asansörlerde kabartma yazılı tuş takımının yanısıra katı belirten sesli uyarı sistemi de mevcut.

İşitme engelli ziyaretçi ise indüksiyon döngü sistemi ya da başka bir deyişle “akıllı işitme sistemi” vasıtasıyla danışma görevlisiyle rahatlıkla iletişim kurabiliyor. Danışma görevlilerinin işaret dili eğitimleri de çok yakında tamamlanmış olacak.

Alışveriş merkezleri söz konusunda olduğunda, aslında, bedensel engelliler genellikle en şanslı engel grubu; zira alışveriş merkezlerinin büyük bir bölümü onlar için erişilebilir. Ancak Armoni Park daha önce hiçbir alışveriş merkezinde görmediğim bir kolaylık sunuyor ziyaretçilerine. Alışveriş merkezinin orta yerinde bir şarj istasyonu kurulmuş. Adının bu kadar teknik olduğuna bakmayın, aslında gayet sevimli bir mekân burası. Akülü sandalye veya scooter ile gelen ziyaretçi burada aküsünü kendisi şarj edebiliyor. Üstelik bunu yaparken isterse el hizasında bulunan kitaplıktan bir dergi veya kitap alarak, isterse diğer yandaki ekranda televizyon izleyerek, yandaki kafeden ikram edilen çay eşliğinde sıkılmadan vakit geçirebiliyor.

Bütün alışveriş merkezlerinin yakın zamanda benimsemesini umduğum bu uygulama Armoni Park’ın yer aldığı Küçükçekmece ilçesi için adeta zorunlu bir ihtiyaç. Çünkü Küçükçekmece Belediyesi bir süre önce dış kaynaklı bir fonla ilçe sakini 150 engelli bireye scooter temin etmiş. Belediye’nin Özürlüler Masası bünyesinde oluşturulan “Mobil Tamir ve Bakım Ekibi” ile engellilerin arızalanan akülü tekerlekli sandalye, scooter gibi araçlarının onarımları gerçekleştirildiğinden ilçe halkı bu gibi araçları sorunsuz kullanmaya alışık görünüyor. Kısa ziyaretimde bile gördüğüm kadarıyla, pek çok engelli evinden alışveriş merkezine kendi scooterı veya akülü aracıyla ulaşıyor. Alışverişe ya da kafelerde dostlarıyla sohbete gelerek sosyal yaşama katılan engelli ziyaretçiler şarj istasyonu sayesinde eve dönerken akü biterse diye endişe duymaktan kurtulmuşlar.

Endişe duymadan alışveriş edebilmeyi kolaylaştıran bir diğer unsur ise destek ve acil durum butonları. Otoparkta engelliler için ayrılmış olan alanda el hizasında acil durum butonu bulunuyor. Butona basıldığında eğitimli bir görevli destek vermek üzere ziyaretçinin yanına geliyor. Avrupa Birliği standartlarına uygun engelli tuvaletlerinde de acil durum butonu mevcut.

Armoni Park’ta ibadet etmek isteyen engelli Müslümanlar da düşünülmüş. Alışveriş merkezinde kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı oluşturulmuş mescitlerde bedensel engelliler için tekerlekli sandalyeleri ile ibadet edebilecekleri seramik yüzeyli bir yer hazırlanmış. Buraya da, yine el hizasında, acil durum butonu konulmuş. Görme engelli vatandaşlar mescitlerde Braille alfabesi ile basılmış Kuran’dan yararlanabiliyorlar.

Bütün bu olanakları özetleyen bir de broşür veriliyor danışma masasında. Bu broşür ayrıca resimli ve kabartma yazılı. Dolayısıyla engelli ziyaretçi faydalanabileceği imkânlardan derhal haberdar olabiliyor.

Armoni Park gösterişli ve pahalı bir alışveriş merkezi değil; içerisinde daha ziyade bazı markaların outlet mağazaları bulunuyor. Yine de burada Türkiye’de – bildiğim kadarıyla – hiçbir alışveriş merkezinin aklına gelmeyen kolaylıklar düşünülmüş engelliler için. Gönül ister ki bu örnekler çoğalsın; ben de alışverişimi böyle bir yerde rahat rahat yapabilmek için onca yol gitmek zorunda kalmayayım. Aksi halde Küçükçekmece Belediyesi’nin önerisini kabul edip Küçükçekmece’ye yerleşmeyi düşüneceğim.

Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

X