ADANA HABERLERİ

"Engelsiz Adana çalıştayı"

AA / Bekir Ömer Fansa
31.12.2014 - 16:14Son Güncelleme :

- Sivil toplum ve kamu kurumlarını temsilen toplam 371 aktif katılımcının engellilerin yaşadığı sorunları dile getirdiği "Engelsiz Adana Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi açıklandı - Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ökten "Adana şu anda yüzde 30 oranında engelsiz bir şehir"

YEREL HABERLER ADANA

AA / Bekir Ömer Fansa

ADANA (AA) - Adana Büyükşehir Belediyesi ve Adana Kent Konseyi tarafından düzenlenen "Engelsiz Adana Çalıştayı" sona erdi.

Sivil toplum ve kamu kurumlarını temsilen toplam 371 aktif katılımcının engellilerin yaşadığı sorunları dile getirdiği çalıştayın sonuç bildirgesi açıklandı.

Bildirgeye göre, çalıştayda fiziksel ve mimari koşulların iyileştirilmesi, farkındalık eğitimi, trafik, ulaşım, insan kaynakları, engelli sömürüsü, yasal düzenlemelerle sağlık ve sosyal güvenlik alanlarında tespitler yapıldı.

Kamu ve özel alanlardaki yaşamsal alanların standartta olması için teşvik ve ikna edici önlemlerin devreye sokulması istenen bildirgede, çalıştayda engellilerin, günlük hayatla trafik ve ulaşımda engelsizlerin farkındalıkların artması, dolmuş ve halk otobüs şoförlerine dönük eğitimler verilmesi dile getirildi.

Bildirgede, tüm kurum ve kuruluşlarda engelli çalışan sayısıyla engelli konusunda bilgi sahibi kalifiye personel sayısı artırılmasına da dikkat çekildi.

- Duygusal sömürüye dayanan kampanyalara son verilsin

Bildirgede, çalıştayın önemli vurgularından birisinin engelli sömürüsüne son verilmesi talebi olduğu belirtildi.

Engellilik durumunu kötüye kullanan derneklerle, üreten dernekler arasında farkın net olarak ortaya konulması istenen bildirgede, "Üreten, proje yapandan yana tavır alınması istenirken, özellikle engelli konusunda yeterli bilgi sahibi olmadan duygusal sömürüye dayanan kampanyalara son verilmesi, destek verilmemesi istenmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Yasalar gereklilikler yerine getirildiği taktirde sorunların çözümüne önemli katkı yapacağının belirtildiği bildirgede, bunun yanı sıra mevzuattaki eksikliklerin tamamlanması istendi.

Özellikle engelli hasta raporlarının alınmasında yaşanan sıkıntıların giderilemediği vurgulanan bildirgede, "Randevu, yataklı hasta konusunda sıkıntılar sürmektedir. Emeklilik, maaş bağlanması gibi konularda çok sayıda sorun yaşanmakta doğru danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyulmaktadır" denildi.

- Adana 2017 ödülüne talip

Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Durmuş Ökten, Sosyal İşler Daire Başkanlığı olarak Engelsiz Adana ile ilgili her türlü desteğe hazır olduklarını kaydetti.

Adana'yı birlikte yaşayacakları bir şehir yapmak için çalıştıklarını kaydeden Ökten, "Adana şu anda yüzde 30 oranında engelsiz bir şehir. 2017 yılındaki Avrupa Birliği Engelsiz Şehirler Ödüllerine talip bir şehiriz. Kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla beraber Adana'yı engelsiz bir şehir haline getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan da konseyin, çocukların, gençlerin, engellilerin ve kadınların toplumsal hayatta karşılaştıkları sorunların çözümü noktasında üzerine düşenleri yapmakla sorumlu olduğunu kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Adana haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Adana haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Engelsiz Adana çalıştayı" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:39
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı