Ege Haberleri

EGE

  Engellilerin eğitimi eziyete dönüştü

  Mehmet ÇİL / DATÇA, (DHA)
  26.07.2012 - 11:47 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Datça İlçesi'nde, zihinsel ve bedensel engelli çocukların eğitim çilesi, ailelerini canlarından bezdirdi.

  Datça'da hizmet veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin kapatılmasından sonra ortada kalan özel eğitime muhtaç çocuklar, haftanın bir günü Marmaris'teki bir rehabilitasyon merkezine taşınıyor. Her hafta Salı günleri sabahın erken saatlerinden itibaren yollara düşen çocuklar, 70 kilometrelik yolu kat ederek okula gidip geliyor.Datça'da, engelli çocukların eğitiminin eziyete dönüştüğünü belirten Gülcan Çınarlı (55) yaşadıkları sorunları anlatırken, devletin, eğitim giderlerini karşıladığı çocuklara sahip çıkmasını istedi. Yirmi yaşındaki kızı Yağmur'un eğitimi için haftanın bir günü Marmaris'e gitmek zorunda kaldıklarını ifade eden Çınarlı, “Saat 10.00 gibi Marmaris'te oluyoruz. Kahvaltının ardından bir saat grup eğitimi, bir saat bireysel eğitim ve öğle yemeğinden sonra dönüş başlıyor. Bu kadar kısa sürede eğitim mi olur? Datça'da daha önce haftada üç gün eğitim veriliyordu. Bu şekilde taşımayla eğitim verileceğine inanmıyorum. Bazen servis gelmiyor. Kendi olanaklarımızla Marmaris'e gidebilirsek gidiyoruz, yoksa o hafta eğitim alınamıyor. Datça'da okul varken, herhangi bir mazeret nedeniyle gidemediğimiz dersi, başka gün ve saatlerde telafi edebiliyorduk. Okul yetkilileri, Marmaris'e yerleştiğimiz takdirde haftada üç gün eğitim verebileceklerini söylüyor. Demek olabiliyor, o halde şimdi neden üç gün eğitim verilmiyor. Devlet bu çocukların eğitim giderlerini karşılıyor. Çocuk başına yaklaşık 500 TL ödenek veriyor. Rehabilitasyon merkezlerinin bu paranın karşılığını vermelerini istiyoruz” dedi.

  ÖZEL SEKTÖRE DEVRETMEKLE SORUN BİTMİYOR

  Çocukların ne bir spor ne de sosyal bir aktiviteye katılamadığına dikkat çeken Çınarlı, “Oysa Datça'da, bir çok etkinlik yapılabiliyordu. Eğitim, kar amaçlı olmamalı. Özel sektöre devretmekle sorun bitmiyor. Datça gibi küçük yerleşim yerlerinde özel sektör, kar elde edemediği gerekçesiyle okulu kapatıp gidiyor. Devletin bu konuya el atmasını, Datça gibi küçük yerlerde özel sektör açmıyorsa, devletin bu eğitimi verecek okulları açmasını bekliyoruz” diye konuştu.

  ENGELLİ ÇOCUKLARA PARA GÖZÜYLE BAKILIYOR

  Servis sorunu nedeniyle iki aydır 19 yaşındaki oğlu Erkin Yaman'ı Marmaris'e göndermediğini dile getiren Fatma Yaman (39), “Servisin düzensiz çalışması nedeniyle, çocuğumu iki aydır okula göndermiyorum. Yorulduk, artık bu eziyete dayanamıyoruz. Çocuk okula gideceğim diye hazırlanıyor, servis gelmeyince eve dönmek istemiyor. Bizi sinir küpü yaptılar. Ne yazık ki, bizim çocuklarımıza sadece para gözü ile bakıyorlar. Keşke, Datça'da bir rehabilitasyon merkezi olsa. Bedensel engelli çocukların fizik tedaviye ihtiyacı var. Marmaris'e getir, götürle bu ihtiyaçları karşılanmıyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı