Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Engellilerin eğitim engeli özel derslik ile aşıldı

  AA
  26 Eylül 2013 - 14:31Son Güncelleme : 26 Eylül 2013 - 14:46

  Diyarbakır’da iki okulda bedensel ve zihinsel engellilere yönelik özel sınıf açılarak 8'i kız 20 engelli, eğitimle buluşturuldu.

  Ergani İlçe merkezi ve köylerde yaşayan eğitim için Diyarbakır'a gitmek zorunda kalan ya da maddi nedenlerle okuyamayan engelli öğrencilerin eğitim engeli Kaymakamlıkça açılan özel derslik ile aşıldı. Engelli öğrenciler, Şehit Aynur Sarı İlköğretim Okulu ile Cumhuriyet Ortaokulu'nda oluşturulan özel sınıflarda 4 öğretmenden ders alıyor. Engelli öğrencilerin okula taşınması da Kaymakamlıkça ücretsiz sağlanıyor.

  Velileri de memnun eden bu uygulama engelli öğrencilerin yüzünü güldürdü.

  "Hem öğrenciler hem veliler mutlu"

  Kaymakam Erdinç Yılmaz, uygulamanın veli ve öğrencileri memnun ettiğini söyledi.

  "Hem öğrenciler hem veliler mutlu" diyen Yılmaz, "Eğitimlerine aynı seviyede öğrencilerle devam etmeleri engelli öğrencilerin motivasyon ve başarısını etkiliyor. Engelli öğrencilerimize böyle sınıflar oluşturmamız onların geleceği açısından da önemli. Çalışmamızın öğrenci ve velilerde memnuniyetle karşılanması bizi de mutlu ediyor" dedi.

  "Çocuklarımız sosyalleşecek"

  Velilerden Abdurrahman Kara, özel derslik oluşturulmasının engelli öğrencilerin hem derslerindeki başarıyı artıracağını hem de sosyalleşmelerine olanak sağlayacağını söyledi.

  Engelli öğrencilerin daha önce dışa kapalı yaşadıklarını belirten Kara, "Artık çocuklarımız sosyalleşecek. Bu uygulama herkes için hayırlı olacak" dedi.

  Velilerden Süleyman Efe ise uygulamanın başlı başına gurur verici olduğunu söyledi. Engelli çocukların sayısının her geçen gün arttığını belirten Efe, şöyle devam etti:

  "Biz çocuklarımızı engelli olarak kabul etmiyor ve yaşam şartlarının iyi olmasını arzu ediyoruz. Bu öğrencilere yönelik ilçede bir okul bulunmaması eksiklikti. Çocuklarımızı Diyarbakır'a göndermek hem ekonomik hem de eğitim açısından sıkıntılıydı. Kaymakamın bu çalışması bizi ve çocuklarımızı rahatlattı."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı