"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Engellileri topluma kazandıracak proje

SPİNA Bifida Derneği tarafından İzmir Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle “Genç Engellilerin Toplumsal Yaşamla Bütünleşmesi” projesi uygulanmaya başladı.

Proje kapsamında 100 kişinin engelli insan hakları konusunda eğitilmesi hedefleniyor. Spina Bifida’nın “ayrık omurga” anlamına geldiğini söyleyen Dernek Başkanı Avukat Nurdan Anlı, “Anne karnında bebeğin omurgası tam kapanmadığı için yürüme bozuklukları, bacaklarda felç, hidrosefali gibi sorunlara yol açıyor. Yani biz de bir engelli derneğiyiz. İZKA’nın mali desteği, İzmir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin iştirakiyle projemizi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Projemizin amacı, engelli kişilerin hak bilinci ve hak arama motivasyonlarını arttırarak, toplumsal yaşama katılım önündeki engelleri aşmalarını sağlamak” dedi.

Eğitimlere devam

Bu projeye gençler başta olmak üzere engelli kişiler, engelli çocuk ile anne babaları, herhangi bir engeli olmayanlar, özel eğitimciler, engellilik alanında çalışan STK yöneticileri hakları konusunda bilgilendiriliyor. Ayrıca, kamu kurumu çalışanlarına da engellilik ve “BM Engelli Hakları Sözleşmesi” konusunda eğitim verilecek. İzleme Grubu, karşılaştıkları engelleri fotoğraflacak, proje sonunda sergi açılacak. Eğitimlerimize katılmak isteyen herkes derneğimizin 0.232.4416567 nolu telefonuna ya da sbider@gmail.com adresine başvuru yapabilir.

Hormonal hastalıklara çözüm için işbirliği

KADINLARIN korkulu rüyası haline gelen “Polikistik over sendromu”na dikkat çekildi. Hormonal hastalıklardan kadınlarda sıkça görülen, yumurtalıklarda çok sayıda kist, adet düzensizliği, vücutta kıllanma artışı, yüzde sivilceler, kilo artışı, saç dökülmesi, hamile kalamama, şeker ve kalp hastalıklarına yatkınlık gibi bulgularla seyreden “polikistik over sendromu”nun varlığının saptanması çok önemli olduğu vurgulandı.
Detay önemli
Bu hastalığın tedavisi, hastaların yaşam kalitesi için Alsancak’taki Dereli Sağlık Merkezi’nde endokrinoloji ve dermatoloji bölümleri işbirliği yaptı. Endokrin Uzmanı Dr. Didem Dereli ve Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuğrul Dereli, “Kıl dönmesi, kıl artışının hormonal zemininin araştırılması ve eğer hormonal hastalık varsa tedavisinin yapılması, lazerle epilasyonun daha başarılı, daha uzun soluklu olmasını sağlamaktadır” dedi.

Soğuk algınlığıyla gribi karıştırmayın

KIŞ aylarının en önemli hastalığı grip. Mikrobu aldıktan 2 gün sonra üşüme, titremeyle gelen yüksek ateş, şiddetli baş ve kas ağrısı ile göz çukurlarında şiddetli ağrı önemli bulgulardır. Ayrıca, boğaz ağrısı ve kısmen burun tıkanıklığı da bunu tetikler. Soğuk alğınlığı ise, sinsi bir boğaz ağrısı, burun akıntısıdır.
Kas ve eklem ağrıları olmakla beraber gribin en büyük özelliğinin yüksek ateş olduğunu, soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Münir Büke, korunma yöntemlerini anlattı:
“Öncelikle zamanında aşı önemli. Yakın temas söz konusu olduğunda aksıran, öksüren kişilerle öpüşmeyin, tokalaşmayın. Virüse karşı kişisel temizlik ve hijyen önlemleri almalıyız. Kendini hasta hissseden kişi toplu yerlere girmemeli. Kendi ve başkalarının sorumluluğu için mutlaka kağıt mendil taşımalı. Virüsü toplu ulaşım araçlarında bulaştırma riskine karşı hasta kişinin konuşumaması gerekir. Her ağız açışta 200’den fazla gözle görülmeyen damlacıklar havaya saçılımaktadır. Eller sık sık sabunla yıkanmalı, odalar havalandırılmalıdır. Bunun yanında en önemli nokta ise iyi beslenmek, iyi dinlenmek gerekir.”

 

X