SİVAS HABERLERİ

Engellilere yönelik söyleşi

DHA
30.03.2017 - 15:25Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA)- SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi'nde (CÜ) 'Görme engellilerin dünyası' konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Kültür Merkezinde düzenlenen ve görme engelli eğitmenler Hülya Devecioğlu ve Selman Devecioğlu konuşmacı olarak katıldığı söyleşiye CÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın, il protokolü, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Söyleşinin açış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Yıldız, Cumhuriyet Üniversitesi Engelliler Birimi'nin çalışmalarının devam ettiğini söyleyerek, "Vatan Sevgisi Engel Tanımaz ismi ile engelli kardeşlerimizin yazmış olduğu şiirleri bir araya getiren bir kitap yayınladık. Bugün de Selman kardeşimizle muhtereme eşleri bir söyleşi gerçekleştirecek. Selman Hocamızın şiirleri var, onları da yayımlayacağız. Bundan sonra da çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi. Cumhuriyet Üniversitesi Engelliler Birimi (CEBGEL) sorumlusu Prof. Dr. Recep Toparlı ise, "Biz mümkün olduğu kadar engellilere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizim işimizde samimiyet ve ihlas var. Bizler hiçbir karşılık beklemeden bu işi yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Konuşmalardan sonra söyleşiye geçildi. Selman Devecioğlu, "İnsanlar doğuştan ve sonradan engelli olabiliyorlar. Bir insana engellidir diye koruyucu davranırsak, o insandan hiçbir şey bekleyemeyiz. Normal, sıradan bir insan olduğunu kabul edip ona göre davranmalıyız" diyerek engellilerin bir farkının olmadığını söyledi. Hülya Devecioğlu ise hayatından kesitler anlattı. Devecioğlu, "18 aylık bebekken gözlerimi kaybettim. Görmüyor olmamın benim için bir engel teşkil etmediğini düşünmüyorum" dedi. Söyleşinin ardından Rektör Prof.Dr. Yıldız konuşmacılara hediye verdi. Söyleşi arasında, futbolda Türkiye üçüncüsü olan Buruciye İşitme Engelliler Okulu öğrencilerine ve teknik direktörüne eşofman hediye edildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Engellilere yönelik söyleşi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 15 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Engellilere yönelik söyleşi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı