"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

Engellilere sağlanan kolaylıklara ulaşmak da kolay olsa keşke

Merhabalar sevgili okurlar. Çoğunuzun bildiği gibi, geçtiğimiz seçimlerde oyumu, diğer bedensel engelliler gibi, çok büyük sıkıntı çekerek kullanmıştım. O gün, birkaç kişinin kucakladığı sandalyemde dördüncü kata çıkarılırken, bu sorunu çözmek için elimden geleni yapacağıma dair söz verdim kendime.

Önce ayrıntılı bir araştırma yaptım. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın veri tabanına kaydolabilmek için şahsen uğraşmak gerektiğini anladım. Nüfus sureti, sağlık kurulu raporunun  noter tasdikli kopyası, fotoğraf gibi gerekli belgeleri hazırladım. Hazırladığım belgeleri, bir arkadaşım aracılığı ile, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın İstanbul’daki ofisine ilettim.
Ancak arkadaşım hiç de iyi bir haberle dönmedi geriye. Söylenene göre, elimdeki raporla bu kayıt işini gerçekleştirebilmem mümkün değildi. Sistem, sadece, 2000 yılından sonra alınan raporları tanıyordu. Ben, raporumu 1981 yılında almıştım. Şişli Etfal Hastanesi’nin verdiği bu rapor on doktorun imzasını taşıyor ve hastalığımın “iyileşmez” olduğunu belgeliyordu.
Tekrar başladım araştırmaya. Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nca verilen “Özürlü Kimliği”ni alabilmek için gerçekten de engelli raporunun 2000 yılından sonra alınmış olması gerekiyordu. Ancak Müdürlük, uygun görürse, farklı bir uygulama yapma yetkisine sahipti. İlgili birimi aradım, durumumu anlattım. Bana yeniden rapor almam söylendi. Benim şartlarımda, yeniden rapor almak için uğraşmanın ne kadar zor olduğunu anlatmaya çalıştım. Sonunda, “Siz bir dilekçe ile müracaat edin, belki olur.” dediler. Söylediklerini yaptım. Belgelerimi bir dilekçe eşliğinde yeniden gönderdim. Bir iki hafta sonra telefon edip kimlik kartımın hazır olduğunu bildirdiler. Yani artık engelli olduğumu belgeleyen bir kimlik kartım var. İnşallah bundan sonraki seçimlerde, eğer ömrüm varsa, oyumu rahatça kullanabileceğim. Ancak anlayamadığım, bu kimliğin neden bu kadar zor veriliyor oluşu. Eğer bir insan sağlıklı ise, neden kendisini “özürlü” olarak belgeletsin?
Ehliyet büyüklüğündeki resimli kimlik kartının üzerinde, “özürlüler için” ibaresi yer alıyor. Bu kart, aynı zamanda,Türk Hava Yoları, Devlet Demir Yolları, Türkiye Denizcilik İşletmeleri gibi kurumlarda bazı indirimler sağlıyor. Eğer bazı kişiler bu indirimlere tamah ederek kendilerini engelli olarak belgeletmeyi göze alıyorlarsa ve biz gerçek engelliler de bunun cezasını çekiyor isek, haksızlık değil de nedir bu?
İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin engellilerin hizmetine sunduğu araçları var. Bir gün tesadüfen gördüm. Araçtan inen asansör yardımı ile tekerlekli sandalyeniz ile binebiliyorsunuz araca. Arayıp sorduğumda özürlü kaydımın yapılmasından sonra ayda beş defaya kadar bu araçtan yararlanabileceğimi öğrendim.
Geçtiğimiz günlerde aradım Belediye’nin Özürlüler Müdürlüğü’nü ve araçtan yararlanmak istediğimi söyledim. “Kaydınız var mı?”mı diye sordular. “Tabii”, dedim ve kimlik kartımın numarasını verdim. “Yok” dediler, “o olmaz, Büyük Şehir Belediyesi’nin ilgili birimine kayıt yaptıracaksınız.”
Oraya da aynı evrakları hazırladım ve kaydımı yaptırdım. Bu arada Başbakanlık Özürlüler İdaresi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler İdaresi’nin birbirleriyle koordineli çalışmadıklarını öğrendim.  Anladım ki e-devlet bu kurumlara kadar gelememiş henüz. Oysa ki en çok bizlerin ihtiyacı var buna. Rapor üstüne rapor almak, evrak tamamlamak için oradan oraya koşuşturacak ayaklarımız yok bizim. E-devlet en çok bize gerek…
Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

X