Ege Haberleri

  Engellilere rehberlik hizmeti

  Hürriyet Haber
  23.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  KARABAĞLAR Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Engelli Danışma Merkezi, Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı'na (EKPSS) giren engellilere danışmanlık hizmeti verecek. 27 Ağustos tarihinde Uğur Mumcu Parkı'nda bulunan engelli danışma merkezine, kazandıkları puan ve eğitim durumlarını gösteren (ön lisans-lisans-lise) belgelerle gelen engelliler danışmanlar eşliğinde tercihlerini yapabilecek.

  Karabağlar Belediyesi iki yıldan bu yana engellilerin memurluk başvurusunda rehberlik hizmeti vermeyi sürdürüyor. 27 Nisan'da yapılan adı EKPSS olarak değiştirilen sınava İzmir'den 9 bin 743 engelli katılırken Karabağlar'dan sınava giren ve nereye, nasıl tercih yapılacağı konusunda sıkıntı yaşayan engelli vatandaşlara Karabağlar Belediyesi yol gösteriyor. Sınav sonucu elde ettikleri puan ve eğitim durumunu gösteren belgelerle danışmanlık merkezine başvuran engellilere, nereleri tercih etmeleri konusunda Sosyal Yardım İşleri Müdürü Pelin Erda ve 5 kişilik belediye personeli yardımcı olacak. 2 yıldan bu yana toplam 57 engellinin memur olmasında verdiği danışmanlık hizmetiyle katkı sağlayan Karabağlar Belediyesi, 5 Eylül tarihine kadar sınava giren tüm engellileri Hatay Üçyol'da bulunan Karabağlar Belediyesi engelli merkezine davet ediyor.

  Engellilere pek çok konuda olduğu gibi danışmanlık hizmeti konusunda da destek olacaklarını belirten Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, yapılan memurluk sınavlarında engellilerin doğru ve bilinçli tercihte bulunmaları için belediye personelinin 10 gün boyunca kendilerine yardımcı olmaya hazır olduğunu söyledi. Karabağlar nüfusu içerisinde engelli oranının yüzde 14 olduğunu ve yaklaşık 50 bin engelli vatandaşın Karabağlar'da yaşamını sürdürdüğünü ifade eden Muhittin Selvitopu, engelli vatandaşların sosyal yaşamda daha fazla yer almaları için belediye olarak önemli adımlar atacaklarını söyledi. Selvitopu, "Engelli insanlarımız bu toplumun bir parçası. Yaşam devam ettiği sürece bu insanlarımızın da toplumsal yaşamda yerlerini almalarını, günlük yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak hepimizin toplumsal görevidir. Sınava giren engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmanın dışında, onları kent içindeki yaşamlarını rahatlatıcı önlemleri almak, onlara uygun yolları düzenlemek, parkları düzenlemek, ihtiyaçlarını rahatlıkla sağlayıcı şekilde düzen vermek de bizlerin görevi" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı