ANKARA HABERLERİ

Engelliler için kanun teklifi

Hürriyet Haber
18.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 17.10.2008 - 21:28

AKP Milletvekili Osman Demir, aynı ailede birden fazla engelli bulunan ve gelirleri net asgari ücret tutarından az olan bakıma muhtaç kişilere, özel bakımevlerinde veya ikametgahlarında özel hizmet verilmesini istedi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Demir, bu amaçla "2828 Sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Kanunu’nda" değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi hazırladı.

Engelli vatandaşlara devlet imkanıyla bakma ve sosyal hayata kazandırma yolunda önemli aşamalar kaydedildiğini belirten Demir, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara bakım hizmeti verilmesinin, sosyal devlet ilkesinin biri gereği olduğunu bildirdi. SHÇEK Kanunu ile devletin koruması altına alınacak engellilere yönelik ekonomik kriterler belirlenirken, aynı ailede birden fazla engelli bulunabileceğinin gözardı edildiğine dikkati çeken Demir, teklifin gerekçesinde şunları kaydetti:

Mağdur aileler

"2828 sayılı kanun, ekonomik kriteri belirlerken, ailede kaç engellinin değil, kaç bireyin yaşadığını dikkate almış olup, bu konuda ayrıma gidilmemiştir. Bilindiği gibi, ülkemizde birden fazla engelli bulunan aile azımsanmayacak kadar çoktur. Bu durumda bulunan, yani, birden fazla engelliye sahip aileler için farklı ekonomik kriterlerin konulması gerekmektedir. Çünkü, iki veya daha fazla engelli bireye sahip ailelerin yoksulluk ve yoksunluk durumuyla engelli bireylerin bakımı daha ağır olmaktadır."

Demir, tüm bu nedenlerle, "2828 sayılı Sosyal Hizmetler Ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu’nun Ek 7. Maddesinin değiştirilmesini teklif etti.

Teklife göre, kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı, bir aylık net asgari ücret tutarının 3’te 2’sinden, aynı ailede birden fazla engelli bulunması halinde ise net asgari ücret tutarından daha az olan bakıma muhtaç engellilere, resmi veya özel bakımevlerinde ya da ikametgahlarında bakım hizmeti sağlanacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Engelliler için kanun teklifi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı