Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  Engelliler Günü

  03 Aralık 2012 - 00:00Son Güncelleme : 03 Aralık 2012 - 10:24

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Onların yaşam ve yaşam koşulları zor. Bir sürü eksikleri var. Ama onlar hayata küsmek yerine bir çok başarıya imza atıyorlar. Kimi olimpiyatlarda birinci oldu, kimi ayağıyla resim çizdi, kiminin şarkıları dillere dolandı. Onlar hayatı hem engelli, hem de engelsiz yaşıyorlar. Seslerini duyurmaya, daha iyi yaşam koşullarına sahip olmaya çalışıyorlar. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü tüm dünyada kutlamalarla, eylemlerle sürüyor. Bugün onların günü...

  ENGELLİLER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI’NA SEÇİLDİ ÇEKİN, GÖNDERİN YAYINLAYALIM ENGELLER HER ZAMAN AŞMAK İÇİNDİR

   

  Engelliler Günü Engelliler Günü Engelliler Günü
  Dünya Engelliler Günü – Ayşegül Domaniç Yelçe yazdı ’Başka Nevzatlar ölmesin’ eylemi Engelliler Günü’nde anlamlı kampanya


  SİYAH BANTLARLA BASIN AÇIKLAMASI
           
  Türkiye Sakatlar Konfederasyonu üyeleri,  engellilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla ellerinde mumlar, ağızlarında  siyah bantlarla basın açıklaması yaptı.

  “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Türkiye Sakatlar  Konfederasyonu üyeleri, “sözün bittiği yerdeyiz” mesajını iletmek için  ağızlarını siyah bantla kapatarak, ellerinde mumlarla Yüksel Caddesi'ndeki İnsan  Hakları Anıtı önünde toplandı.

  Konfederasyon Başkanı Yusuf Çelebi, Türkiye'de engellilerin büyük  sıkıntılar ve tehlikelerle dolu bir yaşam sürdüğünü savunarak, “engellilerin  zincirlerinden kurtulmasını, eğitim, istihdam ve ulaşılabilirlik” istedi.

  Çelebi'den sonra basın açıklamasını okuyan Yönetim Kurulu Üyesi Haldun  Kırkık da Türkiye nüfusunun yüzde 12.3'ünün engellilerin oluşturduğu ve her gün  çeşitli hastalık ve kazalar nedeniyle yüzlerce kişinin de engelli durumuna  düştüğüne dikkati çekti.

  AMPUTE MİLLİ TAKIMI'NDAN BÜYÜK BAŞARI DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU AMA ARAYAN OLMADI ENGELLERİ AŞTI, ŞAMPİYON OLDU

  Engellilerin yüzde 90'ının istihdam dışı, yardıma muhtaç konumunda, zorunlu ev hapsi hayatı sürdüğünü anlatan Kırkık, engellilerin yaşamının her anında ayrımcılığa uğradığını, ulaşım, erişim engellerinden eğitim öğretim haklarından yararlanamadığını ve sosyal yaşama katılmadığını ileri sürdü.

  ENGELSİZ BİR DÜNYA İÇİN NELER DÜŞÜNÜYOR SUNUZ?
  MESAJINIZI YAZIN YAYINLAYALIM

  Kanunen, kamusal alanların binaların ve toplu ulaşım araçlarının engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi için verilen sürenin Temmuz ayında dolduğunu hatırlatan Kırkık, şunları kaydetti:

  “Ancak yasada yaptırım içeren cezai hüküm olmadığından özellikle yerel yönetimler ya konuya duyarsız kalmışlar ya da göstermelik düzenlemelerle adeta yasak savmış ve gereğini yapmamışlardır. Engelli vatandaşlarımız evlerinden çıktıkları andan itibaren büyük tehlikelerle karşılaşmaktadır.”

  Kırkık, engellilerin sürekle sağlık raporu almak zorunda bırakılmalarından, okullardaki fiziki yapı ve donanımın, engelli istihdamının ve engellilere bağlanan aylıkların yeterli olmadığını öne sürdü.

  Engellilerin giderek artan sorunlarla yaşamak zorunda bırakıldığını iddia eden Kırkık, kalıcı çözümlerin hayata geçirilmesini beklediklerini söyledi.

  ENGELLİLERİN İSTEKLERİ

  “Kamusal alanlarda, binalarda , araçlarda güvenli, engelsiz bir yaşam istiyoruz. Ayrımcılığa karşı toplumu bilgilendirici farkındalık çalışmaları yapılmasını, yaşamın her anında yurttaş olarak eşitlik istiyoruz. Eğitimin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, nitelikli eğitim olanaklarından yararlanmak istiyoruz. Sosyal yaşama özgürce katılabileceğimiz, engelsiz bir Türkiye istiyoruz.”

  Açıklamanın ardından, konfederasyon üyeleri, geçen ay çöp kamyonunun altında kalarak yaşamını yitiren engelli Nevzat Özyavuzer anısına İnsan Hakları Heykeli'ne mum ve karanfil bıraktı.

  Engelliler Günü DÜNYADA ENGELLİLER GÜNÜ

   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 16 Yorum }
  • Suleyman Taplaci 3.12.2012 20:40:37
   Unal bey engelli maaşını geliriniz hanede kişi başı 86 lirayı geçiyorsa alamıyorsunuz. alacağınız para ayda 200 tl. ağır engellilere bakım için bakıcısına verilen 550 tl için ise hanede kişi başı gelir hesabı var. rakam verip yanıltmak istemem. Bahsettiğiniz rakamların gerçekle ilgisi yok.
  • SELAHATTİN ALTIN 3.12.2012 18:03:01
   kolay gelsin avrupa dan bana hediye cep tlf nu geldi devlet benden 100 tl vergi ve pasaport ister bende yok bu devlet bu işlerde n engelli vatandaşlarına kolaylık göstersin veya yardım etsin yol göstersin
  • Arda Soyad 3.12.2012 13:07:44
   Yine idarecileri savunanları insafa davet ediyorum. Hangi ülkede yaşıyosunuz?! Köy, kasabalardan geçtim, İstanbul gibi bir şehrin Levent, Zincirlikuyu gibi gözde bir yerine gidin de bir kaldırım ölçüsü alın bakalım. 35-40 cm'e varan kaldırımlarda biz bile atlayıp zıplarken hangi engelli düzenlemesi?
  • Arda Soyad 3.12.2012 13:02:10
   Tüm engelli vatandaşlarımızın günü kutlu olsun. Gönül ister ki sizlere daha yaşanılabilir alanlar verelim ama maalesef kafasındaki engellere takılanlar yüzünden mutlu sonuçlar alamıyoruz bu konuda. Umarım düzenlemeler yeterli hale getirilir. Yeter ki siz hayata en sıkı şekilde tutunmaya devam edin.
  • nebile bac 3.12.2012 12:00:08
   Ben 15 yildir Australia'da yasiyorum.burada engelliler heryerde var.Halkin bindigi otubusleride cok rahat kullanibiliyorlar.yollar kaldirimlar onlara gore yapilmis.Hukumet adamlarimizin masallahi var gitmedikleri Ulke kalmadi.burayada geldiler. bu insanlar gittikleri Ulkelerin nesiyle ilgileniyorlar
  • unal ceylan 3.12.2012 11:52:15
   iyide kardesim, engelliler eskiden el arabasinda tasiniyordu, yine bu hukumet sahip cikti. bildigim kadariyla engelli ve onun bakicisi 1700 tl maas aliyor bunada sukur,ben koyumde gordum, sosyal hizmetler arabasi bir engelliyi sabah alip egitim ve sagligi yapilip aksam evine birakiliyor..
  Sayfa Başı
  Haberlerelektrikler ne zaman gelecekAnneAnne 7. bölüm fragmanıAnne son bölümkısmetse olur 2 aralıkgamze göktürkkısmetse olur gamze