KIRIKKALE HABERLERİ

'Engelli yoktur, engellenen vardır' projesi

DHA
30.03.2016 - 10:06Son Güncelleme :
DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE'nin Bahşılı ilçe Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü'nce başlatılan 'Engelli yoktur, engellenen vardır' projesinin okullarda uyguladığı seminerlerin devamı özel bir kolejde devam etti. İlkokul öğrencisi Yaren Şen, görme Engelli Bekir Akdeniz'in anlattıkları karşısında duygusal anlar yaşayıp, göz yaşlarını tutamadı. Sonradan görme engelli Bekir Akdeniz de 'Doğuştan görmemek daha avantajlı. Sonradan olunca çok zor oluyor. Görmek isteyen insana karanlık engel olamaz' dedi.
SONRADAN GÖRME ENGELLİ OLMAK ÇOK DAHA ZOR
Kolejin salonunda düzenlenen seminere katılan Belediye engelliler birimi üyesi görme engelli Bekir Akdeniz, seminerinde öğrencilere seslendi. Kendisinin 24 yaşında sonradan görme engelli olduğunu, bir gözünün ameliyatının da yurt dışında olduğunu belirten Akdeniz, "İnanın doğuştan görmemek daha avantajlı. Sonradan olunca çok zor oluyor. Mücadele yolunu seçerek, çileli, ızdıraplı günler geçirerek hayatımı devam etmenin farklı bir yolunu buldum. O da hayatı sevmek, kendimizi sevmek, karamsarlığa düşmemek ve Allah'ın verdiği bu canın her halinin kıymetini bilmektir. Sabır ve cesaret, azim benim için çok önemli. Eetrafımızda bakar-kör insanlar vardır. Görmek isteyen insana karanlık engel olamaz. Toplumumuzda bilinçsizlik var, bunları düzeltmemiz lazım, bunu hep beraber yapacağız. Bu açıdan biz diyoruz ki engelli insan yoktur, engellenen insan vardır. Peygamberimiz, baş gözünün değil, kalp gözünün, gönül gözünün görmesi daha önemli olduğunu iletmiş. Bizde çevremizdeki başka gözünün görmediği yani benim gibi insanlara sokakta, trafikte, bakkalda, otobüste, alışveriş yaparken, yolculuk yaparken hep yardımcı olmalıyız" dedi.
Öğrencilerin sorularına cevap vermekte güçlük çeken Bekir Akdeniz'e Yaren Şen isimli ilkokul 5'inci sınıf öğrencisi, 'Bekir amca sana sarılabilir miyim?' diye yerinden kalkıp yanına gitti. Bekir Akdeniz'e ağlayarak sım ıkı sarılan Yaren ise yerine oturduğu halde göz yaşlarını tutamazken salonda duygusal anlar yaşandı.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırıkkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırıkkale ilinden 'Engelli yoktur, engellenen vardır' projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2016 tarihinde saat 10 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Engelli yoktur, engellenen vardır' projesi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı