İZMİR HABERLERİ

Engelli taşıyan araçlar için kanun teklifi

DHA
28.03.2016 - 12:48Son Güncelleme :
DHA

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, 5378 Sayılı Engelliler Hakkındaki Kanunda değişiklik yapılması için kanun teklifi verdi.

İlk olarak 2005 yılında yasalaşan 5378 Sayılı Engelliler Hakkındaki Kanunda, sekiz yıl içerisinde tüm toplu taşıma araçlarının engellilere göre yeniden düzenlenmesini içeren maddeler yer aldığını ancak bunun uygun hale getirilme süresinin 7 Temmuz 2018'e kadar ertelendiğini hatırlatan Bayır, il merkezlerinden ilçelere 18-48 koltuk arası M2 - M3 tabir edilen araçlarla taşımacılık yapanların mağduriyetlerini dile getirdi.

Yolcu taşımacılık sektörün önemli aktörlerinden biri olan ve il merkezlerinden ilçelere yolcu taşımacılığı yapan Motorlu Taşıt Kooperatiflerinin yaşadığı sıkıntıların bir nebzede olsa giderilmesi ve vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarının aksamaması adına kanun teklifi hazırlayan Bayır, yeni bir düzenleme yapılarak, taşımacılık sektöründeki diğer aktörler tanınan pozitif ayrıcalık nedeniyle ortaya çıkan çifte standardın ortadan kaldırılarak süre uzatım kapsamına bu araçlarında dahil edilmesi için ve otomotiv firmalarının araç üretirken engelli vatandaşlarımızı da kapsayacak biçimde araç üretiminin yapılması adına bu çalışmayı yaptıklarını belirtti.

Bayır, kanunun ilgili maddesindeki 'sürücü koltuğu hariç dokuz ila on altı' ibaresinden sonra gelmek üzere 've on yedi veya daha fazla' ibaresinin eklenmesi için hazırladıkları kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini meclise sundu.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Engelli taşıyan araçlar için kanun teklifi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 12 48’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Engelli taşıyan araçlar için kanun teklifi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı