Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Engelli sporculardan örnek davranış

Sivas'ta görme ve bedensel engelli sporcular, organ bağışında bulundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Sivas Görme Engelliler Spor Kulübü'nün başlattığı kampanyayla, kulüp bünyesindeki görme engelli sporcular ve Sivas Bedensel Engelliler Spor Kulübü sporcuları, kampanyaya destek veren İbrahim Geneş Görme Engelliler Spor Kulübü'nün binasında düzenlenen programla organlarını bağışladı.

Sivas Devlet Hastanesi organ bağışı birimi görevlileri, tek tek sporcuların bilgilerini alarak organ bağışlarını kabul etti. Sporculara, doku ve organ bağış kartı verildi.

Sivas Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nilüfer Avcı, organ bağışını sporcularına ilettiklerinde olumlu karşıladıklarını belirterek, “Yaşarken bunu yapmak, bunu artırmak, insanlara hayat vermek düşüncesiyle bunun kararını verdik. Bunu engellilerin yapması bizim açımızdan daha iyiydi çünkü sağlıklı insanların daha çok özverili olması gerektiğinin örneğini vermek istedik” dedi.

Sivas Devlet Hastanesi Doku ve Organ Nakil Koordinatörü Gülşah Gözeten ise bu haftanın Engelliler Haftası olduğunu hatırlatarak, “Görme engellilerle beraber bir kampanya başlattık. Toplum bilincini artırmak ve organ bağışının önemini anlatmak amacıyla bir kampanyamız oldu. Buna da çok büyük destek oldu. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Organ bağışının daha da artmasını umut ediyoruz” diye konuştu.

Organlarını bağışlayan görme engelli Hayri Yılmaz da organ bağışının çok önemli olduğunu söyleyerek, “Çünkü bizler engelliyiz ve bir organın eksikliğini hissediyoruz. Bunun bir insan için ne kadar zor olabileceğini bizzat yaşayarak gördüğümüz için herhangi bir organı eksik olan bir insana hayat verebilirsek bizim için çok mutluluk verici olur” dedi.
Bedensel engelli Kubilay Şahin ise organlarını bağışladıkları için mutlu olduklarını söyleyerek, “İnsanlara örnek olduğumuz için gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Programa katılan Sosyal Hizmetler İl Müdürü Zafer Yıldırım ve İbrahim Geneş Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Sefa Gülbil de organlarını bağışladı.

Bunları da Beğenebilirsiniz