ANKARA HABERLERİ

Engelli seneye zengin

Hürriyet Haber
09.02.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, yerel yönetimlerle kamu kurumlarının hizmet ve binalarını engellilere uygun hale getirmesi için tanınan sürenin 2012 Temmuzda sona erdiğini belirterek, “Ondan sonra sivil toplum kuruluşları ve özürlüler devlet aleyhine, belediyeler aleyhine tazminat davaları açabilecekler. Yani engelliler gelecek yıl zengin olacak” dedi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Köksal, engellilerin de sağlıklı insanlar gibi kendilerine sunulan hizmetlerden yararlanabilmesi ve evlerinden çıkabilmesi için 2005 yılında özürlüler yasasının yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

Bu yasanın başta yerel yönetimler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına bazı yükümlülükler getirdiğini belirten Köksal, yol, yaya geçidi, binalar, toplu taşıma gibi kamusal hizmetlerin engelliler için erişilebilir duruma getirilmesi gibi yükümlülükler için sürenin gelecek yıl Temmuz ayında dolacağını ifade etti.

Herkes yatıyor

Bu sürenin dolmasına bir yıldan biraz fazla zaman kalmasına karşın henüz yerel yönetimler ve kamu kurumlarının konuyla ilgili çalışma yapmadığını, gerçekleştirilen birtakım çalışmaların da yetersiz kaldığını vurgulayan Köksal, şöyle devam etti:
“Kurumlar, belediyeler sanki zamanın geçtiğinin farkında değiller. Hala bu konuyu ele almalarında sıkıntılar yaşıyoruz. Halbuki bu süre 2012 Temmuz’da bitiyor. Ondan sonra sivil toplum kuruluşları ve özürlüler devlet aleyhine, belediyeler aleyhine tazminat davaları açabilecekler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Engelli seneye zengin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı