Gündem Haberleri

  Engelli rehineden kötü haber geldi

  Hürriyet Haber
  20.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kenya’daki evinden bu ay başında kaçırılan Fransız vatandaşı Marie Dedieu’nün serbest bırakılması için müzakereleri yürüten yetkililer, rehine kadının öldüğünü açıkladılar. Engelli kadının tekerlekli sandalyesi ve hayati önemdeki ilaçları, evinde bulunmuştu.

  FRANSIZ yetkililer, Kenya’daki evinden bu ay başında silahlı kişilerce kaçırılan Fransa vatandaşı Marie Dedieu’nun öldüğünü duyurdu. Diplomatlar, 66 yaşındaki kadın rehinenin serbest bırakılması için müzakereler yürüten kişilerin kendilerine Dedieu’nun ölüm haberini bildirdiklerini açıkladı. Dedieu’nun ne zaman ve hangi sebepten öldüğü bilinmiyor, ancak yetkililerin, rehinenin sağlık durumunun pek iyi olmaması ve düzenli kullandığı ilaçların da verilmemesinin bu tür bir sonu hazırlayabileceği yolunda zaten kaygılanmakta oldukları biliniyordu.

  Dördüncü yabancı kurban

  Tekerlekli sandalyede olan Dedieu, kanser ve kalp rahatsızlıkları nedeniyle düzenli ilaç kullanıyordu. 1990’lı yıllardan bu yana yılın altı ayını Kenya’da geçiren Dedieu’yu kaçıranlar, yanlarına tekerlekli sandalyesi ya da ilaçlarını almamıştı. Son zamanlarda Kenya’da çok sayıda Batılı yabancı kaçırılarak Somali’ye götürüldü. Eylül ayında Kenya’daki lüks bir tatil köyünde kalan İngiliz David Tebbut öldürüldü, karısı Judith kaçırıldı. Geçen ay da iki İspanyol kadın yardım çalışanı Kenya- Somali sınırındaki bir mülteci kampından kaçırıldı.

  Savaş çıkar tehdidi

  Bu eylemlerden Somali merkezli Eş-Şebab örgütünü sorumlu tutan Kenya ordusu, Somali’de hafta sonunda karadan ve havadan operasyonlara başlamıştı. Güney Somali’nin çok büyük bir bölümünü denetimi altında tutan Eş-Şebab ise, olaylarla ilgisi olmadığını savunuyor. Eş-Şebab örgütü, Kenya’nın Somali’deki askerlerini derhal çekmemesi halinde şiddetli çarpışmalar yaşanacağı tehdidinde de bulundu. Eş-Şebab sözcüsü Ali Mahmud Raci, BBC’ye açıklamasında, Kenya’nın başkenti Nairobi’ye saldıracaklarını söyledi.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı