Gündem Haberleri

  "Engelli" protesto

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Türkiye Sakatlar Konfederasyonuna bağlı federasyon ve derneklere mensup yüzlerce özürlü, 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla haklarını aramak için yollara düştü.

  Özürlülerin yürüyüşende çarpıcı görüntüler yaşandı. Anıtkabir'e ancak yakınlarının yardımıyla çıkabilen özürlüler, DSP Genel Merkezi'ne de "binanın kalabalık grup için uygun olmadığı ve engelliler için yeterli düzenlemenin bulunmadığı" gerekçesiyle giremediler. Özürlüler dün de Çankaya Köşkü'ne girmekte aynı gerekçeyle oldukça zorlanmışlardı.

  Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkanı Faruk Öztimur'un başkanlığındaki özürlülerin ilk durağı, Anıtkabir oldu. Tekerlekli sandalyeleriyle, beyaz bastonlarıyla, koltuk değnekleriyle gelen özürlülere Anıtkabir'de yakınları da eşlik etti. Öztimur, konfederasyon adına Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

  ''Yüce Atam,

  Türkiye Sakatlar Konfederasyonu'na bağlı federasyon, dernek ve özürlü üyelerimizle huzurundayız. Huzurunuza çıkarken bile hala mimariengellerle karşı karşıyayız. Ancak, bu engeller hiçbir zaman bizi yıldıramaz. Çünkü bizlere emanet ettiğiniz Cumhuriyet'i ilelebet yaşatacağız.

  Aziz Atam,

  3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla özürlülerin sorunlarını bugün ve yarın kamuoyuna aktarmaya çabalıyoruz. Bu vesileyle yüce parlamentomuzdan milletvekilleri ve bir Bakanımızın bir saat veya bir günü bizlerle paylaşmasını istedik. Ancak, bir kısım milletvekilimiz, bizim 365 yaşadığımız problemleri değil bir saat, bir dakika bile yaşamak istemediler.

  Herkese çıkabilir

  Özürlülük, herkese çıkabilir. Bizlerin anlaşılmadığı bir ortamda mücadele ediyoruz. Huzurunuzda bu milletvekillerini şikayet ediyoruz.''

  Özürlüler, daha sonra ellerinde ''Biz, Sizi Seviyoruz. Ya Siz?'', ''Gelin Siz de Katılın Gönül Kervanına'', ''Engelline Sahip Çık, Bir Gün Sen de Özürlü Olabilirsin'' yazılı pankartlarla Gençlik Caddesi'nde bir yürüyüş yaptı.

  Öztimur, yürüyüş sırasında yaptığı açıklamada, bazı milletvekillerinin 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü için çekilen kurada bir günlüğüne ''özürlü olmayı'' kabul etmemelerinden dolayı üzüntü duyduklarını söyledi. Öztimur, ''Özürlülük, bir piyango. Herkese çıkabilir. Kamer Genç, 2-3 dakika gözünü kapatsa ne olurdu? Zaten, özürlüler için ne yapmış kendisi?'' dedi.

  DSP binasına giremediler

  Yürüyüşün ardından DSP Genel Merkezi'ne gelen özürlüleri burada Genel Sekreter Zeki Sezer karşıladı.

  Sezer, kendilerini Genel Merkezin içinde değil, kapının önünde karşıladığı için tepki gösteren özürlülere kiralık olan binanın kalabalık grup için uygun olmadığını ve engeller için yeterli düzenlemenin bulunmadığını kaydetti.

  Kentlerin mimarisinde özürlülere yönelik düzenlemelerin bulunmamasının üzücü olduğunu belirten Sezer, ''Özellikle Meşrutiyet Caddesi'ndeki üstgeçitler, sadece özürlüler için değil, genel anlamda şehir planlaması için de uygun değildir'' dedi.

  Gökçek'i şikayet

  Buradan FP Genel Merkezi'ne geçen grubu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Çelik kabul etti.

  Çelik, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e yönelik şikayetlerde bulunan özürlülere, bu konuda Gökçek ile görüşeceklerini söyledi.

  Bir özürlünün ''Özürlüler, toplu taşım araçlarından ücretli yararlanıyor. Sayın Gökçek uyarılsın'' demesi üzerine de Çelik, ''Emriniz olur'' karşılığını verdi. Konfederasyon Başkanı Öztimur da, ''Melih beyden özürlülerimizin çok şikayetleri var. Mimari düzenleme özürlülere hiç uygun değil'' dedi.

  Gemici'ye çiçek

  FP Genel Merkezi'nin ardından Başbakanlık Merkez Binası'na gelen özürlüler, Devlet Bakanı Hasan Gemici'yi ziyaret etti.

  Öztimur, kabulde yaptığı konuşmada sorunlarını burada anlatmalarına bile gerek olmadığını, çünkü Bakan Gemici'nin bu problemleri yakından bildiğini kaydetti.

  Öztimur, Gemici'ye ''Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmadınız. Siz, bizlerin yürek dostusunuz. Babalığınızı her zaman gösterdiniz. Size şükran ve sevgimizi göstermek için geldik'' diyerek bir buket kırmızı gül sundu. Daha sonra diğer özürlüler de Bakan Gemici'ye kırmızı karanfiller verdi.

  Devlet Bakanı Gemici de yaptığı konuşmada, özürlülerin sorunlarının anlaşılamamasının temelinde Türkiye'deki engelli nüfusunun ancak yüzde 10'unun tespit edilmesinin yattığını belirtti.

  ''Artık Türkiye, özürlü sorunu şeklinde bir toplumsal sorun olduğunun farkında'' diyen Gemici, Türkiye'de özürlülere yönelik olarak dünyanın en gelişmiş ülkelerindeki yasal düzenlemelerin bulunduğunu ifade etti. Sorunların yasaların olmamasından değil, uygulamalardan kaynaklandığını anlatan Gemici, şöyle konuştu:

  ''Artık özürlüler, eskiden olduğu gibi sadece kendilerine yardım yapılmasını istemiyorlar. Hatta, çoğu zaman o yardımı reddediyorlar. Onların istedikleri, kendi kendilerine yardım edecek, yaşayacak, ayakta duracak, başkalarına muhtaç olmadan onurlu bir şekilde yaşam sürdürebilecek şekilde eğitilmektir.

  Bunu onlara sağlamak bizim görevimiz. Hem toplumun, hem de devletin görevi. Tabii ki, çok büyük bir toplumsal sorun. Bu toplumsalsorunun çözümü için de sivil toplum örgütleri, üniversite ve yerel yönetimin çok ciddi işbirliği gereklidir. Ama, en önce Türkiye'de artık son yıllarda sevinerek değişmeye başladığını gördüğümüz özürlülere bakışın değişmesi gerekiyor.''

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı