"Ayşegül Domaniç Yelçe" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşegül Domaniç Yelçe" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşegül Domaniç Yelçe

“Engelli Memur Seçme Sınavı” tarihi belli oldu

Merhabalar sevgili okurlar. 16 Aralık 2011 tarihinde yayınlanan “Umutlar Tükenmedi…” başlıklı yazımda; Nisan 2012’de, engelliler arasında yapılacak sınavla, Kamu’ya yaklaşık 30.000 engelli personel alınacağını müjdelemiştim. İşte bu sınavın tarihi belli oldu.

“Özürlü Memur Seçme Sınavı” (ÖMSS), 03/10/2011 tarih ve 28073 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” uyarınca, ÖSYM tarafından 29 Nisan 2012 tarihinde 81 il merkezinde yapılacak. ÖMSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans/lisans programlarından mezun olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilirler. Sınava girmesi gereken bu adaylar için başvuru süresi 20 Şubat 2012 tarihinde başlayacak, 2 Mart 2012 tarihinde sona erecek.

İlköğretim kurumları mezunu engelli adaylar sınava girmeyecekler. İlköğretim (ilkokul / ortaokul) mezunu olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl itibariyle mezun olabilecek durumda olan engelliler sadece kuraya katılmak için başvuru yapabilirler. Bu adaylar için başvuru süresi 14 Mayıs 2012 tarihinde başlayacak, 25 Mayıs 2012 tarihinde sona erecek.

Sınav sonuçları her engel grubunun kendi içinde değerlendirilmesi ile belirlenecek. Bu nedenle, tüm adayların başvuru yapmak için ÖSYM Başvuru Merkezlerine gitmeden önce, bulundukları il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü’nden başvuru yapacakları engel grubunu belirtir onaylı “Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı” belgesi almaları gerekiyor.

Ortaöğretim Okulları Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri, ÖMSS’de ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklar. Sınava ilişkin başvuru, başvuru koşulları, sınav, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, 2012-ÖMSS Kılavuzu’nda yer almakta. ÖMSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu Kılavuz’u dikkatle incelemeleri gerekiyor. Söz konusu kılavuza; http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59222/h/2012omsskilavuzyeni1722012.pdf adresinden ulaşabilirsiniz. Bu sınava katılacak arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum.

Bir önceki yazımda sizlere sözünü ettiğim, Kanal B’de yayınlanan “Engelim Olma” programını bu hafta da izledim. Avukat İrem Güler engellilerin eğitim hakları ile ilgili bilgiler verdi. Sayın Güler’in de söylediği gibi; engelli bireyler, genel eğitim, özel eğitim ve mesleki eğitim görme hakkına sahiptirler. Anayasa’nın 42. maddesi “kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağını” vurgulayarak dolaylı da olsa engelli vatandaşların da ayrımcı muamelelere maruz kalmadan bu haktan faydalanabileceklerini belirtir. Özürlüler Kanunu’nda yapılan düzenleme gereği, hiçbir gerekçe ile engellinin eğitim alması engellenemez. Ayrıca özel durumları ve farklılıkları da göz önünde bulundurularak, engelli bireylere engelli olmayan bireylerle eşit olanakların sağlanması esastır. Tüm velilerin çocuklarının bu hakkına sahip çıkmaları ve gerekli girişimlerde bulunmaları gerekir. İnanıyorum ki; öğrenim görmemiş engelli bireyimiz kalmadığında, engellerimizi büyük ölçüde aşmış olacağız.
 
Engellerimizi hissettirmeyecek, engelsiz bir yaşam dileği ile...

X